KATALOG TASARIMI NEDİR?

Marka yada kurumlar kendilerini tanıtmak için genellikle katalog kullanırlar. Kataloglar, müşterilerinizin, ürünlerinizin, markanız veya portföyünüz hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için ürettiğimiz görsel ve metinlerden oluşan tasarımlardır. Aynı zamanda insanların akıllarında kalıcı bir yer edinmenize, doğru ve iyi bir şekilde tanınmanıza, istenilen imaja kavuşmanıza yardımcı olur, bundan dolayı iyi bir katalog tasarımı tercih edilmelidir. Markanızın verdiği hizmetleri ayrıntılı bir biçimde sunan katalog tasarımı, bilgilendirme ve reklam aracıdır. Katalog tasarımı, metinlerin hazırlanıp düzenlenmesi en sonunda yayımlanması işlemine verilen addır.

Katalog tasarımı yaparken, kullanılacak renklere, gösterilen ürünlere, katalogda yer alan yazı tiplerine, uyuma ve görsel bütünlüğe dikkat edilmesi gerekmektedir. Editörlüğe zaman ayıramayacak firmalara, katalog dizini hazırlamak, baskıya göndermek ve içeriklerle ilgili ayarlama yapmak maliyet kaybına yol açar. Bu sebeple, zaman kaybı yaşamamanız adına işinde uzman olan Design Can Gençer Firması olarak sizlere hizmet vermekteyiz.

KATALOG TASARIMI NASIL OLMALIDIR?

Müşterinin ilgisini çekmek için marka kimliğinizi eksiksiz bir şekilde yansıtmak için özenle hazırlamaktayız.

 • Katalog Düzeni ve Boyutu: Büyük tasarımların boy gösterebileceği, çok sayfalı katalogları dergi şekilde büyük hazırlayabilir, el boyutunda herkesin kolayca taşıyabileceği katalogları oluşturabiliyoruz. En çok dikkat edilmesi gereken, kataloğunuzun tasarım düzenine sahip olması gerektiğidir. Vermek istediğiniz mesajı düzenli bir sıra ve konsepte uygun olarak verilir. Kataloğu eline alan kişiler sayfaları çevirdikçe bağlantı kurabilmeliler, kendilerine ait bir şey bulabilmeliler.
 • Görselleri ve Metinleri Uygun Biçimde Yerleştirme: Katalogların özelliği görsellerle müşterileri etkilemektir. Katalog tasarımında görsel seçimini profesyonel bir biçimde yapıyor, markanıza uygun konseptler oluşturuyoruz. Hedef kitle iyi tanınmalı ve sevdiği ayrıntılar göz önünde bulundurulmalı. Özel görseller seçildikten sonra bu görsellere uygun bir kompozisyon ile kataloğa yerleştirilmektedir.

Bunun dışında görselleri destekleyecek metinler iyi ayarlanmalıdır. Sadece görsellerden oluşan kataloglar vermek istediği mesajı iletemediğinden müşterilerin ilgisini çekmekte geri planda kalır. Amacımız uyumlu ve güçlü bir metinle görselleri başarılı bir biçimde destekleyebilmektir. Tüm görsel ve yazıları uygun boyutlarda, uygun kısımlarda kataloglara eklemekteyiz. Şık duran, ilgi çekici bir katalog mutlaka amacına hizmet eder.

 • Renkler ve Marka Kimliği: Katalog tasarımı sırasında konsept oluştururken kullanılan renkler önemlidir. Mesela kırmızı renk, beklenti ve coşku. Yeşil renk, sakinliği yansıtırken, Mavi renk ise güven ve özgürlüğü çağrıştırır. Renkleri, görselleri ve kompozisyonu oluştururken marka kimliğine bağlı kalınmalıdır. Hedef kitle iyi analiz edilip, marka kimliğini yansıtan sloganları kullanılır. Ürünlerinizin, hedef kitle tarafından benimsenmesini, uyumlu ve yakın konseptleri oluşturmanıza yardımcı oluyoruz. Bunun sonucunda marka kimliğinizi temsil ederken, müşterileriniz ile yakın bir ilişki kurarak katalogların başarıya ulaşması sağlanır.

KATALOG TASARIMINA NEDEN İHTİYAÇ DUYULUR?

Ayrıntılı açıklamalar ve teknik veriler içeren katalog tasarımları broşürlerden farklı bir şekilde kapsamlı olarak ihtiyacı karşılar. Ürün ve hizmet açısından katalog, firmanın sunduğu ürün/hizmetlere göre sıralanabilir. Bu sayede firmaların ürün/hizmetleri tek bir katalog tasarımında bulunur. Potansiyel müşterilere ulaşmak, iş hacmini arttırmak için firmalara önemli yararlar sağlar.

KATALOGTA NELER OLMALIDIR?

Katalog tasarımları kurumsal kimlikle uyumlu olmalıdır. Kurumsal kataloglar ön planda olur. Katalog akılda kalıcı olduğu zaman, insanlara çağrışımlarda bulunduğunda anlaşılabilir ve kolay olduğuna, kaliteli görsel kullanımı olduğuna, markayı doğru temsil ettiğinden emin olunması gerekir. Sunulan ürün/hizmetlerin karşılaştırmalı farkları, kullanım bilgileri ve teknik bilgilerinin yer almasına özen gösteriyoruz. Kaliteli görseller ile çalıştığımız tasarımların, satışların üzerinde olumlu etkileri olmuştur. Sevilen sade tasarımların ve zengin içeriklerin olduğu tasarımlar markaların tanıtımı konusunda oldukça olumlu dönüşümler sağlamıştır. Bunun sonucunda, marka ile müşteri arasında bağ kurarak, hafızalarında kalmasına sebep olur.

KATALOG TASARIMININ AŞAMALARI NELERDİR?

Katalog Kapak Tasarımı

Tasarımda Katalog

Katalog için Yazılı İçeriklerin ve Görsellerin Hazırlanması

Katalog Dahili Montaj ve Derleme

Katalogla ilgili Fonksiyonların Belirlenmesi

Tasarımda Katalog Özellikleri

Katalog Tasarım Yönetimi

Baskı için Katalog Hazırlama

KATALOG TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

İçeriklerinize Verdiğiniz Başlıklar ile Müşterinin İlgisi Çekilir: Katalogdaki başlıklar, okuyan kişinin ilgisini nereye çekmek isterseniz oraya çekmek için seçilmektedir. İlgi çekici olan başlıklar, alanın es geçilmemesine yardımcı olur. Dürüst olmak, ilgiyi çekebilmek için tek yapılması gerekendir. Okuyuculara güven vermeye özen gösterilir. Cesur olmakla birlikte cazip tekliflere yer vermek müşterilerin aklında kalabilmeyi amaçlar.

Rakiplerinizden Farklı Olun: Çekmek istenilen dikkati toparlamak için farklı yol izlenir. Tasarımlarınıza farklı bir bakış açısı ekleyip yaratıcı olmanıza yardımcı oluyoruz.

Profesyonel Açıdan Çekilmiş Fotoğraflar Kullanılır: Müşterilerin ürününüzü alması için, profesyonellik göstergesi olan doğru ışıkta doğru açıdan çekilmiş fotoğraflar önemlidir. Görünümü düzgün olmayan ürün, iyi izlenim bırakmayacaktır.

Tasarımınızda Abartıya Kaçılmaması: Kataloğunuza markanızla alakalı olan şeylere minimum yer vermek, kataloğu inceleyenler için sıkıcı olacaktır. Tasarım karmaşık olursa ilgi kaybeder. Görünümünün sade olması gerekmektedir.

En Çok Kar Ettiğiniz Ürünün Ön Plana Çıkarılması: En çok satan değil de en çok kar ettiğiniz ürünün kataloğunuzda olması önemlidir. Kar eden ürünlerin, müşterilerin en çok gözüne çarpacak köşelere koyulması önemli bir unsurdur.

Pratik Bir Düzen Olmalı: İletişim bilgileriniz kalabalık bir halde olması yerine, web sitesi, telefon, adres ve sipariş verme yöntemleri şekilde pratik olması önemlidir.

KATALOG TASARIMINDA ÖNEMLİ NOKTALAR NELERDİR?

Katalog tasarımı, yapıldığında ortaya çıkacak olan sonuçlar bu kapsamda etki oluşturur. Pazarlama söz konusuyken katalog ürün/hizmetlerin tanıtılması güçlü araç halindedir. Duruma uyum sağlayacak tasarımların yapılması önemlidir. Tasarım doğru şekilde tasarlanmaz ise ortaya çıkabilecek olan sonuçlar beklentileri karşılayamayabilir.

Katalog performansı doğru tasarlanmış olursa etkisi de doğru orantıda olur. Hedef kitleye hitap edecek olan kataloğun uygun tasarlanması oldukça önemlidir. Hedef kitle genç ise, gençlere hitap edecek olan detaylar, sözler, görseller, renkler ve diğer detaylar kullanılmalıdır. Hedef kitleniz, belirli bir yaş grubuna hitap etmiyorsa bunun sonucunda çoklu tasarım seçeneklerinden yararlanmanıza yardımcı oluyoruz. Format, sayfa sayısı ve hedef kitlenin katalogdan ne düşünebileceği yine doğru ayarlanmalıdır. Renk ve görsel seçimi elbette tasarım açısından oldukça önem arz eder. Yüksek kaliteli görüntüleri kullanmak, ürün/hizmetlere telifsiz görselleri seçebilmek en önemli parçalar arasındadır. Katalogda fotoğraflar yer alacaksa tamamen markaya ait olan fotoğrafların kullanılacak olmasına dikkat ediyoruz. Bu aşamalar ile katalog tasarımında istenilen sonuçları başarılı şekilde yansıtmanıza yardımcı oluruz.

KATALOG ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 • İş Dünyası Katalogları
 • Satış Katalogları
 • Pazarlama Katalogları
 • Eğitim Katalogları
 • Promosyon Ürünler Katalogları

KATALOG TASARIMINDA ONLİNE KATALOG NE ANLAMA GELİYOR?

Tasarlamış olduğumuz PDF formatındaki kataloğun görüntüleyicide gösterilmesi E-Katalog ya da Online Katalog olarak tabir edilir. E-mail eki olmasına gerek duyulmadan sadece link paylaşımı yapılarak hem maillerinizin spam klasörüne düşmesine engel olabilirsiniz hem de kullanıcıların rahatça kataloğunuzu görüntülemesini sağlar. Aynı zamanda baskı maliyeti olmadığı için çoğu firmanın tercih sebebidir. Online katalog hem kurumsal hem de bireysel olarak tercih edilebilir.

ONLİNE KATALOĞUN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Kurumsallık açısından önemlidir
 • Basılı kataloglara oranla maliyet açısından uygundur. Hem basılı olarak hem de online olarak kullanabilirsiniz
 • Her türlü amaca uygun platform sunar
 • Her türlü içeriği dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Online platformlarda gösterme imkanına sahipsiniz.
 • E-mail ile göndermek sadece link paylaşımıyla mümkün olmaktadır.
 • Web sitenize giren herkes online kataloğu görüp, inceleyebilme imkanına sahip olur.