GOOGLE REKLAMLARI NEDİR?

Sunulan ürün ya da hizmetin belirlenen hedef kitleye ulaşmasını sağlayan online reklam platformudur. Tıklama başına maliyet ile çalışan reklam platformudur. Reklama tıklayan bir kullanıcı veya ziyaretçi her tıkladığında ödeme yapmanız gerekmektedir.

Kullanıcılara kıyaslanabilir ve gerçek bilgileri bulabilecekleri reklamları göstererek daha çok müşterilere ulaşabilmelerini sağladıkları için Pazarlama (marketing) uzmanları Google reklam platformuna güvenirler. Yurtiçi ve yurtdışı pazarında reklam verilmesi durumu, hedef kitlelere kişiselleştirilebilir özellikler ile doğru zamanda ulaşmasını sağlamaktadır.

Google ADS, reklamların üst sırada yer almasını sağlar. Belirlenmiş olan anahtar kelimeler sonucunda reklamların arama motoru sonuç sayfasının sağ veya alt kısmında yer alabilir. Firmanın vereceği reklamların, başlık, metin ve URL olacak şekilde planlamalarını yaparak bütçelerini ayarlaması gerekmektedir. İstenilen bölge veya ülkede oluşturulacak reklam görüntülenebilir. Reklamlarınızın daha spesifik görünmesini veya hedef kitlenizin reklamlarınızı rahatlıkla görmesini istiyor iseniz, reklam platformu üzerinden hedef kitlesinin cinsiyeti, yaş aralığı gibi faktörleri seçip dönüşümleri iyi reklam vermenizi sağlıyoruz.

GOOGLE REKLAM PLATFORMU İKİYE AYRILIR;

1)Arama Reklamları: Arama motoru sonuç sayfasındaki metin reklamlarını içermektedir.

2)Görüntülü ve Videolu Reklamlar: Youtube ve internet uygulamaları gibi birden fazla web sitesinde görüntülü reklamlar gösterilebilir.

GOOGLE ARAMA MOTORU REKLAMLARI NELERDİR?

Belirlenmiş olan anahtar kelimelerin doğrultusunda, yapılan aramalardan sonra reklamların organik sonuçlarına göre ilk sayfada çıkmasını sağlamaktadır. Tıklama bazlı ödeme şeklinde çalışan sistemdir. Kullanıcı reklama tıklamazsa, herhangi bir ücret ödemez.

Hedef kitleye ulaşabilmek için televizyon reklamları ya da online reklamlara oranla, arama motorlarının daha çok popüler olmalarının sebepleri vardır. Örnek olarak, yakınınızda olan potansiyel müşterileri çekmek için yerel aramalarda yapılacak sorgulara ilan verilebilir. Bütçe optimizasyonunu sağlamak için kampanya oluşturulurken, reklam tıklama başına düşen maliyete sınır koyulabilir.

ARAMA MOTORU REKLAMLARININ BİLEŞENLERİ NELERDİR?

Kullanıcılar, ürünü veya hizmeti araştırmak ya da satın almak için girmiş oldukları kelimeler ile ne istediklerini belli etmiş olurlar. Arama motoru reklamları bu noktada doğru hedef kitleye yapılacak kampanyaların dönüşüm sonuçlarının iyi olmasını sağlar. Çevrim içi reklam verecek kişiler, seçilecek anahtar kelimelere teklif verebilirler. Bu doğrultuda, reklamlarda yer verilecek ürün ve hizmetlerin potansiyel hedef kitlelerin karşısına doğru şekilde sunulur.

Arama Motoru Bileşenleri:

 • Başlık: Anahtar kelimenin başlık içerisinde yer verilmesi gerekmektedir. Dikkat çekici ve konuyla alakalı olmalıdır. Yazı puntosunun büyük olması sebebiyle, dikkat çeken bir etkendir.
 • URL: Verilen reklama, kullanıcıların tıklaması sonucunda, sayfaya adres ile yönlendirilerek, landing page konusunda fikir sahibi olurlar. Rengi yeşildir. Başlığın alt kısmında yer alır.
 • Açıklama Yazısı: Ürünler ya da hizmetler ile ilgili vurgulanmak istenilen ayrıntılar için kullanılan ve hedef kitlenin reklama tıklaması için kullanıcıları ikna etmeyi sağlayan önemli bir alandır.

Reklam kampanyasının dönüşümlerinin iyi olması için, bileşenlerin hem bir arada hem de doğru şekilde kullanılması önemlidir. Tıklama sonrasında çalışmayan bir site ile karşılaşan potansiyel müşteriler, siteden hemen ayrılır. Sonucunda harcanılan bütçeyi de etkilemiş olur. Dolayısıyla, işinde uzman olan Design Can Gençer Dijital Danışmanlık Şirketi olarak, sizlerin doğru hedef kitlelere, dönüşümleri iyi olan reklamlar çıkmanıza yardımcı oluyoruz. SEO çalışmalarınızı göz ardı etmeden, kampanya öncesinde, site ve tıklama sonrasında açılacak sayfanızın sıkıntısız bir şekilde çalışmasını sağlamaktayız. Unutmayın ki, iyi hazırlanmış olan arama motoru reklam kampanyası, sizlerin potansiyel müşterilerine kolay ulaşmanızı sağlamakla birlikte iyi dönüşüm elde edersiniz.

ARAMA MOTORU REKLAMLARININ FAYDALARI NELERDİR?

 • Marka bilinirliğinizi arttırır,
 • Potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlar,
 • Kısa süre içerisinde web sitenize ziyaret trafiğini arttırmaya yardımcı olur,
 • İnternet dışında da farklı iletişim kanalları ile müşterilerinizle doğrudan iletişime geçmenizi sağlar,
 • Ticaret hacminizi büyütüp kar oranınızı arttırmaya yardımcı olur.

ANAHTAR KELİME SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Anahtar kelimelerin doğru seçimiyle müşteri veya kullanıcılarınızı düşünürsünüz.

Negatif anahtar kelimelerin kullanımı; Google Reklamlarında, hangi kelimeler ile görüntüleneceğinizin yanı sıra hangi kelimeler ile görüntülenmemeniz de oldukça önemlidir.

Anahtar kelimeler Google reklamlarında mutlaka kullanılması gerekmektedir. Kolay ve ücretsiz şekilde kullanılabilen anahtar kelime aracılığıyla hedef kitlelerinizin sıklıkla kullandığı anahtar kelimeler seçilebilir. Ücretsiz olarak Google‘ın sunduğu anahtar kelime aracı ile sizlere yardımcı olmaktayız. Bu sayede yeni anahtar kelimeler kolaylıkla oluşturulur. Negatif anahtar kelimelere de aynı şekilde ulaşılır.

ARAMA MOTORU REKLAMCILIĞI NASIL ÇALIŞIR?

Ürün ve hizmetler ile ilgili belirlenmiş olan anahtar kelimeler için açık arttırma veya teklif verilen sistem kullanılır. Tıklanmalar ve teklifler farklı olduğu belirtilmelidir. Örnek olarak seçilen anahtar kelime için 100tl verilmesi her tıklanmanın 100tl olarak ücretlendirileceği anlamına gelmemektedir. Reklamlarınızın hangi alanlarda görüntüleneceği anahtar kelimelerin seçimiyle belirlenir. Uygun anahtar kelime seçimi için mutlaka detaylı araştırma yapılması gerekmektedir. Araştırma yapılmadan anahtar kelimenin kullanılması, hedef kitlenizin kaçmasına sebep olabilir. Anahtar kelimelerin doğru seçimi maliyetinizi düşürüp, reklam sıralamanızın yükselmesini sağlayabilir.

Yüksek hedefli anahtar kelimeler ve tıklama başına maliyet teklifi önemli olsa da Kalite Puanının (SERP) sıralamasında önemli bir yeri mevcuttur.

ARAMA MOTORU REKLAMCILIĞINDAKİ KALİTE PUANI NASIL BELİRLENMEKTEDİR?

Kalite puanı, genelde kullanıcıların deneyimlerine, beklenen tıklanma oranına ve reklamın alaka düzeyine göre belirlenmektedir. Verilecek olan reklam, kullanıcıların arattığı sorguyla alakasız olursa kalite puanınız düşük olur. Kullanıcılar, web sitenize ziyarette bulunduktan sonra deneyimleri iyi olmazsa yine kalite puanınız düşük olur. Google’ın reklamınızın almasını beklediği tıklama oranı, beklenen tıklanma oranıdır. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara iyi bir deneyim sunarsanız Kalite Puanınızı optimize edersiniz. Sitenizin hızlı çalışıyor olması çok önemlidir. Kullanılan reklam metinlerinin içeriği dikkat çekici, alakalı, CTR metinlerinin içeriğinde bulunduğu, anahtar kelimelerin kullanıldığı metinler olması tıklama oranınızın artmasını sağlayacaktır.

GOOGLE ARAMA AĞI REKLAM METİNLERİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Rekabetin çok fazla olduğu Google arama ağı reklamları, Design Can Gençer Dijital Danışmanlık Şirketi olarak reklam uzantılarınızı profesyonel şekilde kullanıp rakiplerinizden bir adım öne çıkmanıza yardımcı oluyoruz. Reklamda kullanılacak metinleri hazırlarken belli bir karakter limiti mevcuttur. Kullanılacak olan reklam metinlerinin etkili olması, hedef kitlenizi, ürününüzü ve indirimlerinizi anlatmaya yönelik içeriklerin kullanılmasına özen gösteriyoruz. Reklamlarınıza tıklamayla arama özelliği, kampanyanıza geri sayım özelliği, telefon numarası ve fiyat bilgisi gibi eklemeler de yapılmaktadır.

ARAMA MOTORU REKLAMCILIĞINDAKİ REKLAM SIRALAMASI NEDİR?

Firmalar, her geçen gün popüler olan arama motoru reklamcılığına büyük rağbet göstermektedirler.

Reklamcılık faaliyetlerindeki reklam sıralaması, oluşturulan reklam arama sonuçlarında gösterilip gösterilemeyeceği belirlenir. Bu puanın hesaplanma sürecindeki unsurlar;

 • Teklifin tutarı
 • Beklenen Tıklanma Oranı
 • Reklamın alaka düzeyi
 • Açılış sayfasının deneyimi
 • Arama Motorunun belirlemiş olduğu reklam sıralama eşikleri
 • Kullanıcı konumu, cihazı, arama yaptığı zaman, aramada kullanmış olduğu terimlerin nitelikleri
 • Sayfada gösterilen diğer reklamlar

ARAMA MOTORU REKLAMCILIĞININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Hizmet ve ürün satın almak isteyen potansiyel müşterilerin karşısına, arama motoru reklamcılığı ile çıkmanızı sağlıyoruz. Bunun sonucunda dönüşümler hızlı olup kar elde edersiniz. Markanızın bilinirliğini, hedef kitlenin akılda kalıcılığını arama motoru reklamcılığı sayesinde arttırmanıza yardımcı oluyoruz.