İNSTAGRAM REKLAMLARI NELERDİR?

İnstagram reklamları, işletmeler açısından önemli bir dijital pazarlama aracıdır. İnstagram, günümüzde 12,8 milyardan fazla aylık aktif kullanıcıya sahiptir. Günde 500 milyon kişinin ziyaret ettiği popüler sosyal medya platformudur. Marka bilinirliğini arttırmada, hedef kitleye ulaşmada ve ürün/hizmetlerin tanıtımı ve dönüşümlerini arttırmak amacıyla yardımcı olur.

İNSTAGRAM REKLAMLARININ ÖNEMİ NEDİR?

1-Geniş Kitle Erişimi: Dünya genelinde milyarlarca kullanıcıya sahip olduğu için geniş kitleye ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.

2-Görsel Odaklı: Görsel içerilerin ön planda olduğu sosyal medya platformu olan Instagram’daki Görsel reklamlar, ürün/hizmetlerinizi etkili şekilde tanıtmamızı sağlar.

3-Hedefleme Yeteneği: Belirli demografik özelliklerle, davranışlara ve ilgi alanlarına göre reklamlar doğru hedef kitleye sunulur.

4-Yeniden Hedefleme (Retargeting): Web sitenizi ya da uygulamanızı hedef kitlenin ziyaret eden ama dönüşüm yapmayan kitleye reklamları yeniden gösterir.

5-Dönüşüm İzleme: Web sitenizde ya da uygulamanızda gerçekleşecek dönüşümleri izleme konusunda yardımcı olur. Reklamlarınızın ne kadar etkili olduğunu ölçülmesine yardımcı olur.

İNSTAGRAM REKLAMLARI İŞE YARIYOR MU?

İnstagram, rakip sosyal medya platformları arasındaki en yüksek etkileşim oranına sahip ağdır. Popüler sosyal medya platformlarından biri olan İnstagram’da reklam vermek farklı ağlarda verilen reklamlara göre etkili ve sağlıklı dönüşler alınmasını sağlar. Bu platformda reklam vermek etkili reklam stratejisidir. Potansiyel müşterilerinizle hem organik hem de reklamlar ile iletişim kurulabilir.

Organik Yollar ile Potansiyel Müşterimi Nasıl Bulabilirim?

İnstagram algoritmasına göre potansiyel müşterileri;

-Hesapla ilgili doğru hastagler kullanarak potansiyel müşterilere ulaşılır.

-İnstagram hesaplarınıza etkileşim çekerek keşfete düşmenize, sizi takip etmeyen fakat ilgisi olabilecek potansiyel hedef kitlelerin karşısına sizi çıkartıyoruz.

-İnstagram profilinizi anlaşılabilir ve sade tutuyoruz. Markanızla ilgili düzenli paylaşımlar yapıyoruz.

-Sektörünüzle ilgili olmayan içerikleri üretmekten kaçınıyoruz.

Bunların sonucunda organik olarak markanıza potansiyel hedef kitle ile buluşturuyoruz.

İNSTAGRAM REKLAM YÖNTEMLERİ NASIL YAPILIR?

 • Başlık ve Metin Reklamları: Görsellerin altına eklenen metin ve başlıklarla oluşturduğumuz reklamlardır. Başlık, metin ve çağrıda bulunma (cta) düğmesi içerir.
 • Görsel Reklamları: Görsel içerikleri kullanarak oluşturduğumuz reklamlardır. Görsel reklamlar, ürün/hizmetler görsel olarak tanıtmak adına etkili yol sağlarız.
 • Video Reklamları: Videolu içerik kullanarak oluşturduğumuz reklamdır. Video reklamlar, ürün/hizmetleri dinamik şekilde tanıtmak için kullanırız.
 • Karousel Reklamları: Birden çok görsel ya da video içerikleri bir tek reklamda sunduğumuz reklamlardır. Hesap sahipleri, kaydırarak farklı içeriler görebilir.
 • Sponsorlu Hikayeler: İnstagramdaki hikayelerde karşılaştığınız reklam türüdür. İnstagram hikaye formatı, hesap sahiplerinin reklamları daha hızlı tüketmelerini sağlar.
 • Reklam Hedefleme: İnstagram reklamlarını belirli bir kitleye yönlendiriyoruz. Demografik özellikler, davranışlar, ilgi alanlarına göre hedefleme seçeneklerini belirliyoruz.
 • Bütçe ve Süre Ayarı: Reklam kampanyalarınıza bütçe ve süre belirliyoruz. Günlük olarak ya da toplam bütçe seçeneklerimiz mevcuttur.
 • Reklam Analizi: İnstagram reklamlarında performans düzen içerisinde devam etmektedir. İzlenim, tıklanma, dönüşüm ve diğer metrikler incelenerek reklam stratejilerinizi optimize ediyoruz.

İNSTAGRAM REKLAMLARI NASIL KULLANILIR?

Öncelik olarak doğru reklam modelini belirleyip içerikleri hedef kitleye uyarlıyoruz.

İnstagram’da reklam modeli olarak toplam 4 tane seçeneğimiz bulunmaktadır. Bunlar; fotoğraflar, videolar, mağaza ve içerik üreticileri…

Fotoğraf: Sevdiğiniz fotoğraflarınızı geliştirerek akışta öne çıkartarak insragramın düzenleme araçlarını kullanıyoruz.

Video modeli: Akıştaki hikayeler ve IGTV’deki göz alıcı olan video formatlarıyla hedef kitlenizin dikkat çekici hikayeleri paylaşıyoruz.

Mağaza Modeli: Hedef kitleye doğrudan İnstagram mağazanızdaki ürünlerinizin keşfedilmesini, incelenmesini ve satın alınmasına yardım eder.

İçerik Üreticileri Modeli: Tüketicilerin güvendiği içerik üreticileriyle (influencer) yaptığımız iş birlikleri sonucunda marka ve tüketicilerin yakınlaşmasını sağlamaktadır.

Kullanıcıların olumsuz etkilenmemesi adına İnstagram reklamlarının algoritmasında birden fazla hedefleme ve seçenek mevcuttur. Herhangi birinde karar kılmadan önce markanın amacının netleşmesi gerekmektedir.

İlgi Çekici Görsellerin Kullanımı:

Görsellik üzerine kurulu olan İnstagram platformunda reklamlara dikkat çekmek için görsellerin seçimini titizlik ile yapıyoruz. Fotoğrafların dışında video kullanımında ilgi çekici videolara yer verilmesi, reklamlara etkileşim ve erişimlerin artmasına yardımcı olmaktadır. Etkileşimlerin artması, reklamların ilgi görüldüğüne işaret edeceğinden erişimlerinizi arttıracak.

İnstagram Reklamlarında Hedefleme Seçenekleri Nelerdir?

İnstagram’da reklam vermek istenildiğinde, hedeflere göre birden çok seçenek sunulur. Seçilen hedef, reklam verme amacınıza göre belli başlı metrikler reklam raporların varsayılan (default) olarak değiştirilir.

 • Trafik Hedefli Kampanyalar: İnstagram reklamları uygulamanızda veya internet sitenizde trafik çekmek için kullanılıyor. Trafik hedefli reklam vermek için kampanyalarınızı oluşturduğumuzda Facebook Ad Manager üzerinden görebileceğiniz ana metrik/sonuç, bağlantı tıklanmaları olur.
 • Etkileşim Hedefli Kampanyalar: Etkileşim hedefli reklam vermek için oluşturulan kampanya, Facebook gönderisini ya da sayfadaki etkileşime geçecek kullanıcıların sayısındaki artışını hedeflediğimizde tercih edilecek hedefleme seçeneğidir.

Etkileşim hedefli kampanyaları 4 ayrı hedef için kullanıyoruz. Bunlar;

-Gönderi Etkileşimleri

-Sayfa Beğenileri

-Teklif Alımları

-Etkinlik Yanıtları

Etkileşim sayıları, reklamlara etkileşime geçen kullanıcıların sayılarını gösterir.  Bu metrik reklamları beğenen ve yorum yapan kullanıcıları saydığı gibi gönderilerinize ifade bırakan veya bağlantı linklerine tıklayan kullanıcıları da sayar.

 • Potansiyel Müşteri Bulma Kampanyaları: Lead elde etmek için oluşturulmuş kampanya hedefleme seçeneğidir. Potansiyel müşterileri bulmak için reklamların ürün/hizmetleriyle ilgilenecek müşterilerin bilgilerini elde etmek için kullanılır. Potansiyel Müşteri Bulma Kampanyalarında hedefleme seçeneğini oluşturmak için öncelik olarak form oluşturulması gerekmektedir. Oluşturulan formda kullanıcılardan hani bilgilerin istenileceğini belirlenmelidir.

Bu reklam türünde potansiyel müşterileri bulma reklamları, kullanıcıların bilgileri doğrudan reklam etkileşim sonucunda elde etmemizi sağlamaktadır. Kullanıcıları farklı yerlere yönlendirmeden hızlı olarak bilgi edinmenize yardımcı olur. Elde edinilen formlara Facebook sayfasında “yayınlanma araçları” sekmesinden ulaşılır.

Facebook CRM entegrasyonu sağlar. Böylece elde ettiğimiz formlar doğrudan CRM’e aktarılır.

 

 • Mesaj Hedefli Kampanyalar: Standart bir reklam gibi görünse de diğer reklam modellerine göre daha farklıdır. Kullanıcıları farklı platforma yönlendirmek yerine Whatsapp, Facebook, Messenger veya Instagram Direct’e hedef kitle ile konuşma başlatılmasına yardımcı oluyoruz.

Mesaj hedefli reklamlarda ürün/hizmetleriniz hakkında soru sormak isteyen kullanıcılara hızlı şekilde geri dönüş yapmanıza yardımcı olur. Bir araştırma sonucuna göre tüketicilerin %73’ü işletmelere mail göndermek yerine online chat’i, %53’ü müşteri hizmetlerini aramak yerine mesaj göndermeyi tercih etmektedir.

 

5-Dönüşüm Kampanyaları: Dönüşüm kampanyaları belirlenen hedef doğrultusunda reklam vermemize yardımcı olan kampanya modelidir. Dönüşüm kampanyaları modelinde Facebook reklamlarını dönüşümü tamamlama ihtimali yüksek hedef kitlelere göstererek reklamlarınızdan daha iyi sonuçlar almamıza yardımcı olmaktadır. Bu reklam modelini doğru kullanmak için öncelikle reklam hesabınıza tanımlı bir dönüşüm olması gerekmektedir. Facebook Pixel’i kullanarak oluşturduğumuz event’ler sonucunda dönüşüm etkinliklerini tamamlıyoruz.

Facebook Pixel ile oluşturduğumuz dönüşüm etkinlikleri;

-Abone Olma

-Alışveriş Başlatma

-Alışveriş

-Kayıt Tamamlama

-Potansiyel Müşteri

-Sepete Ekleme

-İletişime Geçme

-Deneme Başlatma

Bunların haricinde Facebook, kendi özel dönüşümünüzü oluşturmamıza olanak sağlamaktadır.

6-Katalog Kampanyaları: Katalog, evanterlerimiz hakkındaki bilgileri Facebook’a aktarmamıza yardımcı olur. İlanlar, ürünler, uçuşlar, oteller için katalog oluşturabiliriz. Kataloğunuzu oluşturup, ürün envanterlerinizi ekledikten sonra kampanyaları kullanmanızı sağlıyoruz. Facebook Pixel ve katalog ile entegre bir şekilde çalışan kampanya modeliyle dinamik yeniden pazarlama kampanyalarını ya da direkt hedef kitleye katalogtan ürünler gösterilebilir. Koleksiyon reklamları kullanabilmek için bir katalog olmalıdır.