Satış Eğitimi

İyi bir satış eğitimi, müşteriyle yapılan doğru iletişim ve satışçının profesyonel bir görünümü satış rakamlarını çok ciddi derecede arttırmasına yardımcı olur. Sunduğumuz eğitimin sonunda satış rakamlarınızın artmasına ve verimliğinizin ciddi derecede artabileceğini düşünüyoruz. Satış eğitimimizin içinde dahil olan konu başlıkları şunlardır ;

1-Temel Satış eğitimi

Diğer işlerde olduğu gibi satış elemanlarının da uygun eğitime ihtiyacı vardır.  Resmi satış eğitimi, satıcıları işlerinde etkili olabilmeleri için ihtiyaç duydukları araçlar, teknikler ve beceriler konusunda eğitir.  Yeni satıcıların soğuk arama ve müşteri araştırması gibi temel becerileri öğrenmesi gerekir, ancak en deneyimli satış görevlileri bile sürece yaklaşmanın yeni yollarını öğrenmekten yararlanabilir.

Satış eğitimi, kuruluşunuza göre özelleştirildiğinde özellikle önemlidir.  Bir satış temsilcisinin geçmişte benzer bir teklifi satmış olması, sizin spesifik ürününüzü veya hizmetinizi satmaya hazır olduğu anlamına gelmez.  Eğitim, satış ekibinizi ürün, alıcının yolculuğu ve en etkili satış teknikleri konusunda eğiterek bu açığı kapatmanıza yardımcı olabilir.  Satış süreci eğitimi, yeni satış elemanlarına satışın her adımında ustalaşana kadar yol gösterebilir.

Son olarak satış eğitimi, satıcıların en son taktiklerden haberdar olmalarına yardımcı olur.  En deneyimli satış elemanlarının bile sektördeki güncel gelişmeleri takip etmesi gerekir ve düzenli satış eğitimi, trendlerin ilerisinde kalmanın kolay bir yolunu sağlar.

-Sürecimiz nasıl işliyor?

Firmanın genel işleviyle ve sunduğu hizmetler ile ilgili bilgi

Satış ekibinin etkili bir şekilde müşteriye hizmetlerini anlatıp pazarlayabilmesi için ilk önce kendisinin çok net bir şekilde hizmetleri ve işlemleri anlaması gerekir.

– Dataların kaynakları nelerdir?

– Satış nedir?

– Kime Satıyoruz?

Müşteri portfolyösü ile ilgili genel bilgi

Bu bilgilerin hepsi detaylı bir biçimde satışçılara anlatılacaktır.

2- Satış süreci nasıl yönetilmeli?

– Hasta ile iletişimin başlangıcı ve gerekli bilgilerin temini

Hasta ile konuşurken bilgileri doğru, net ve kısa bir şekilde temin edebilmek kolay kapatılabilecek bir satışın zeminini oluşturur.

– Teklif verilme aşamasında yapılması ve yapılmaması gerekenler

Hastayla fiyat konuşma aşamasında çoğu satıcının hataları olabilir. Fiyatı söylemekte acele edilmesi, fiyatı söylerken sesin kısılması veya teklife dahil servis ve hizmetlerin net bir şekikde açıklanmaması satış rakamlarını etkileyebilir. Lead ile açık bir iletişim her zaman satışçının başarı oranını pozitif bir şekilde etkiler.

3 -İtirazlar

Doğru bir itiraz yönetimi satış oranlarını çok yüksek derecede arttırabilir. Bir satışçının itiraz karşısında aldığı tavır çok önemlidir ve doğru izlenilen bir strateji satışı kapatma ihtimallerini oldukça arttırır.

5- Bir satışçının sahip olması gereken özellikler.

4- Çapraz Satış Eğitimi

– Çapraz Satış nedir?

– Hastaya yapılan ana satıştan sonra yapılacak ek satışlar toplam satış rakamını ciddi derecede etkileyebilir. Diş için gelen hastaya saç ekimi satmak veya estetik için gelene diş işlemi satmak gibi. Dinamik bir satışçı hastasına verebileceği tüm işlemleri verir. Ve üstüne hastanın refakatçilerine bile verilebilecek en ufak işlem firmanın toplam cirosuna ciddi katkılarda bulunabilir.

5- Referansların önemi

Referanslar Sağlık Turizminde yapılan en kârlı ve en maliyetsiz satışların gerçekleşmesini sağlar. Bu referansları biriktirmek için hastanın hem satışçıdan hem de işleminden memnun kalması gerekir. Referans hastalar belli bir seviyeye ulaştığında istemsizce bir referans ağı oluşur ve bu ağ sayesinde datalardan ayrı olarak satışlar gelmeye başlar ve cironun artmasına yardımcı olur

6- Birebir satış desteği (Coaching)

– Verdiğimiz bir hizmet de satışçılarla her bir datayla olan gidişat konusunda birebir destek vermektir. Satışçı tam anlamıyla satışçı refleksleri elde edene kadar birebir ilgilenmek firmanın tüm çalışanları için avantajlı bir durum olur.

7- Satışçıların ihtiyacı olan araçlar

Before after fotoğrafları, müşteri şikayetlerini aza indirebilecek dosya belge ve sunumlar vs. Bu araçlar bir satışçının en değerli silahlarıdır.

Burda görülen tüm başlıklar ve detaylar sağlık turizmi sektörünün tüm önde gelen firmaları ve klinikleri tarafından sahiplenilmiş ve uygulanılmış fikirlerdir. Bu fikirlerin uygulanması durumunda toplam ciro bazında %50 lik bir artışa sebep olacaktır. Eğitim bazında verdiğimiz eğitim dışında ekstra olarak personal coaching (Birebir ilgilenme) hizmetimiz de vardır. Verilen eğitimin etkili olarak uygulanabilmesi için eğitimin kendisi kadar önemlidir.