GOOGLE HARİTALAR NEDİR?

Google’nin geliştirmiş olduğu, Google Haritalar (Maps) web haritalama platformudur. Google Haritalarda uydu görüntüleri, caddelerin 360 derecelik panaromik görüntüleri, rota planlamaları, sokak haritaları ve trafik durumlarını sunmaktadır. Google’nin istatistiklerinde, harita servisinin dünya genelinde her ay 1 milyardan fazla kişi tarafından kullanıldığı açıklanmıştır. Bu istatistiklerden Google Haritalarının trafiğe oldukça etkisi mevcuttur. Google Haritalar Reklamı, trafikten yararlanmak için etkili bir platformdur

GOOGLE HARİTA REKLAMLARI NEDİR?

Dünyada en çok kullanılan Google Maps’te yapılan aralamalarda öne çıkmanıza yardımcı olan reklam modelidir. Özellikle “yakınımdaki diş klinikleri” gibi aramalarda işletmenizin kolaylıkla bulunmasını sağlar. Google Harita reklamları masaüstü ve mobilin arama sonuçlarını kapsadığı gibi telefon aramalarını da arttırır.

GOOGLE HARİTALARDA REKLAM NASIL VERİLİR?

Google haritaların aylık bir milyar kullanıcıyı aşan sayısıyla etkileşim gücü muazzamdır. Bu etkileşim gücünden yararlanmak için tercih edilen reklam yöntemidir. Google haritalarda reklam verme işlemi, işletmelerin uzun ve kısa vade de finansal hedeflerinin gerçekleşmesi adına gerekli olan müşteri sayısını arttırabilmek için kullanılabilecek en etkili yöntemlerdendir.

Reklam vermek için;

1- Google ADS hesabınıza erişerek, kampanya oluşturma sekmesinden akıllı kampanyalar seçeneğine tıklanır.

2- Akıllı kampanya hedefi seçilir ve işletmenize gelecek telefon veya ziyaretlerin önemli olup olmadığı belirtilir.

3- Google haritalarda reklam verebilmek için Google My Business hesabına sahip olunması gerekmektedir. Yoksa reklam kampanya modeli hayata geçirilemez. Google My Business hesabı edindikten sonra, Google My Business ile Google ADS hesabı entegre edilir.

4- İşletmenizin konumu belirtilir.

5- Piyasaya arz ettiğiniz ürün/hizmet tanımlanmaktadır.

6- İşletmenizin kategorisi, kullanılacak anahtar kelimeler ve dil belirlenir

7- Reklam metni oluşturulur.

8- Telefon numaraları eklenir ve doğrulama işlemi yapılır.

9- Bütçe belirlenir.

10- Adımlar tamamlandıktan sonra inceleme yapılır ve kaydedilir.

GOOGLE HARİTALARDA REKLAM VERME FAYDALARI NELERDİR?

Google haritalar, işletmelerin ücretsiz olarak kullanıcılar tarafından görüntülenip arama sonuç sayfasında yer almasını sağlar. Bu sayede etkileşimden dönüşüm kazanılır. Bilinirliğinin artmasını isteyen işletmelerin Google Haritalara kaydolması önemlidir. İşletmelerin, Google haritalara kaydolmasıyla birlikte haritalı aramaların sonuç sayfasında görüntülenmiş işletmelerin var olan tüketici hacminin artmasına olanak sağlar. Google’ın sunmuş olduğu Google Rehber aracılığı ile işletmelere ait sayfalar düzenlenir, görsel içerikler eklenebilir ve bilgiler paylaşılabilir. İşletmelerin mevcut ve potansiyel müşterileri, işletmeyle ilgili olan deneyimlerini yorum yazarak paylaşabilirler. Müşterilerin yapmış olduğu yorumlar ve değerlendirmeler, işletmeyle alakalı bir bilgisi olmayan kullanıcılar için güçlü referans kaynağıdır. Google Haritalara kaydolduktan sonra Google maps reklamları üzerinden dijital pazarlama stratejileri geliştirilebilir. Satış hacmi ise düzenlenen reklam kampanyası sayesinde artabilir. İşletmenin uzun – orta – kısa vadedeki hedeflerine ulaşabilmesi için en etkili yöntem olan Google Harita reklamları, her gün milyonlarca Google kullanıcının kullandığı haritalama servisi üzerinden yoğun ve doğal yoldan trafik edinmesini sağlar. Google harita reklam kampanyası, rakipleriniz ile mücadele edebilmeniz ve ekonomik hedeflere ulaşabilmeniz için en önemli araç olan dijital reklamcılıkta etkilidir.

GOOGLE HARİTALARDA YEREL ARAMA AĞI REKLAMLARI NASIL GÖSTERİLİR?

İşletme sahipleri, yakınlarındaki tüketici ve müşterilerin dikkatini çekebilmek için etkili yöntemlerden biri olan Google harita reklamları yöntemine başvururlar. Eğer işletmeniz yerel ise ve benzer faaliyet gösterdiğiniz işletme rakiplerinizden önde olmak istiyorsanız sunmuş olduğunuz ürün ya da hizmete ihtiyaç duyan tüketicilere hızla ulaşmalı ve etkilenmelerini sağlamanız gerekmektedir. Google harita arama ağı reklamları bu doğrultuda başarılı sonuçlara ulaşmanızı sağlar.

Google Haritalarda yerel arama ağında şu aşamalar takip edilmektedir;

1- Google ADS, hesabınıza erişim sağlandıktan sonra yer uzantılarınızı etkin konuma getiririz.

2- İşletme profilinize girişinizi sağlandıktan sonra öncelikle işletme profiliniz oluşturulur. Eğer daha önceden girişiniz mevutsa, bilgilerinizin doğruluğu kontrol edilir. Değişmesi gereken bilgileriniz varsa bilgileriniz güncellenir.

3- Belirlenmiş bir noktayı hedefledikten sonra teklif verilir. Yer hedefleme kullanılarak yere göre teklif verilir, işletmenizin yakınında bulunan kullanıcıları hedeflenmenize yardımcı oluruz.

4- Anahtar kelimeler optimize edilir sonrasında reklam kampanyanızın konumunuz ile ilişkili kullanıcıların yerel olarak sorgulamış olduğu anahtar kelimeler belirlenir.

Anahtar kelime optimizasyonu düzenlenmiş olan reklam kampanyasının başarısına doğrudan etki etmektedir. Bunun sonucunda anahtar kelimelerinizin belirlenme sürecinde doğru sözcük gruplarının eklenmesi çok önemlidir.

Google haritalarda arama ağı reklamları, işletmenizin performansını, durumunu, verimini değerlendirmek ve kampanyanızın belirlenmiş olan hedeflerinizin doğrultusunda ilerleyip ilerlemeyeceğini öğrenebilmek açısından önemli rol oynar. Performans verileriniz incelenir. Eksiklikler tespit edilir ve iyileştirmek adına stratejiler belirlenir.

Tıklamalar Kaça Ayrılır

Reklam vermede son adım “tıklama” üçe ayrılır;

1) Yerel Ayrıntılarını Alma Tıklamaları: Kullanıcıların, arama sonuçları listesinde bulunan reklamların genişlemesi amacı ile tıklamaları durumuna konu olan tıklanmalar, yer ayrıntılarını alma tıklamalarıdır.

2) Yol Tarifi Alma Tıklamaları: Kullanıcıların, yol tarifi almak için işletmenize tıklaması haline konu olan tıklamalardır.

3) Mobil Cihazlarda Tıklama ve Ara Tıklamaları: Kullanıcıların, işletmenizi telefon ile araması için yapmış olduğu tıklamalardır.

4) Web Sitesi Tıklamaları: Kullanıcıların, web sitesinde verilen reklamlara tıklamalarıdır.

Her ay 1 milyardan fazla kullanıcısı olan, etkileşim ve trafik hacmi oldukça fazla olan Google haritaların, müşteri edinebilmek, hacim artışı sağlayabilmek, finansınızı koruma altına alabileceğiniz en etkili ve pratik yöntemlerdendir.