FACEBOOK REKLAMLARI

Facebook reklamları, marka bilincini yükseltmek, müşteri sadakatini sağlamak, web sitesi trafiğini arttırmak ve işletme için potansiyel müşteriler oluşturmak amacıyla kullanılabilecek bir reklam tipidir. Uygun maliyetler ile çalışan ve kullanıcıya önemsendiğini hissettirerek kişisel bir marka deneyimi yaşamasına destek olan Facebook reklamları, yaygın olarak kullanılan verimli bir dijital pazarlama yöntemidir.

FACEBOOK REKLAMLARI NEDİR?

Facebook Reklamları; marka bilincini yükseltmek, çevrim içi varlıklarını büyütmek, müşteri sadakatini sağlamak ve işletme için potansiyel müşterileri oluşturmak amacıyla esnek reklam verme seçenekleri sunulan dijital reklam aracıdır. Marka ve İşletmeler ürün/hizmetlerine trafik çekmek ve satışlarını arttırmak için Facebook pazarlamasını tercih etmelisiniz.

Facebook Reklam Türleri Nelerdir?

 • Marka Bilinirliği: Markanız ile ilgili itibar ve tanıtım reklamları düzenleyebileceğiniz reklamdır. Marka bilinirliği reklam verme türünde, itibarınızı yükselterek markanızın akılda kalıcılığını arttırırsınız. Marka bilinirliği reklam türü, size iki gün içerisinde kaç kişinin reklamınızı hatırlayacağına dair tahminde bulunur ve size sunarak ölçümleri kullanabilmenize yardımcı olur. Genel olarak büyük markalar kendilerini hatırlatmak amacıyla bu reklam türünü kullanılır.
 • Erişim: Bu reklam türünü yeniden pazarlama amacı ile kullanabiliriz. Reklam gösterim sıklıklarının ayarlanabildiği erişim reklam türünde belli stratejiler hazırlanarak mevcut olan müşterilere tekrar tekrar ulaşımını sağlıyoruz.
 • Trafik: Facebook ve İnstagram kullanan kişiler hedeflenerek, hedefteki kişilerin web sitenize girmesini sağlanarak site trafiği arttırıyoruz.
 • Etkileşim: Etkileşim reklam türünde ürün/hizmetler görsel veya videolu olacak şekilde tanıtılıp etkileşime geçilmesi sağlarız. Hedef kitlelerin gönderilerinizi veya sayfanızı beğenmesini, paylaşımlarınıza yorum yapmasını ya da paylaşmalarını sağlayabilmek amacıyla bu reklam türünü kullanırız. Etkileşim reklam türünde Facebook ya da İnstagram sayfalarında paylaşılan herhangi bir gönderi reklam olarak çıkartabiliriz.
 • Uygulama Yüklemeleri: Herhangi bir uygulamanın ya da geliştirilen uygulamaların tanıtımının yapılacağı reklam türüdür. Örnek olarak; Google Play ya da App Store gibi mağazalarda bulunan uygulamaları, Uygulama Yüklemeleri reklam türüyle insanlara tanıtıp uygulamanın yüklenmesi sağlıyoruz.
 • Video Görüntülemeleri: Videoların izlenmesi için kullanılan reklam türüdür. Video görüntülenmeleri reklam türünde, reklam verenden alınacak ücreti “video gösterimi” ve “izlenme saniyesi” bakımından belirlemekteyiz.
 • Potansiyel Müşteriler Bulma: Marka ya da işletmeniz ile ilgilenen insanlara form doldurtarak e-posta, telefon gibi bilgilerin alınabileceği reklam türüdür. Örnek olarak; E-mailing yapmak ve e-mail datası oluşturulmasını istiyorsanız bu reklam türü sizin için uygundur.
 • Mesajlar: Facebook veya Instagram’dan ürün/hizmetlerin tanıtılıp hizmet üzerinden Messenger Direct ya da İnstagram Direct üzerinden mesajların gelebileceği reklam türü.
 • Katalog Satışları: Facebook Pixel Kodunun kullanıldığı Katalog Satışları reklam türünde web sitenizin üzerinde yer alan kategori altındaki ürünlerinizin eklenip hedef kitleye tanıtımının yapıldığı reklam türüdür.
 • Dönüşümler: Facebook Pixel Kodu yardımı ile sitede gerçekleşen olaylar ve dönüşümlerin arttırıldığı reklam türüdür. Dönüşümler reklam türünde Facebook Pixel Kodu oluşturulup sitenize ekliyoruz. Ardından gerçekleşecek eylemler ile reklamlarınızın optimize edilmesini sağlıyoruz.
 • Mağaza Ziyaretleri: Yakınızda olan insanlara reklamların gösterildiği mağazanıza gerçekleştirilecek ziyaretleri arttırdığımız reklam türüdür.

Facebook ADS Nedir?

Kendine has algoritması olan dijital reklam platformudur.

Facebook ADS geleneksel reklamcılıktan farklı olarak yeni müşterilere ve hedef kitlelere ulaşmak daha kolaydır. Böylelikle sunulan ürüne, hizmete veya markaya ilgi duyan kitlelere ulaşılabilir ve işletmenizi tanıtabiliriz. Etkili bir reklam hazırlayarak uygun maliyete çok sayıda kullanıcıya ulaşarak sitenizi güçlendiriyoruz.

Facebook ADS Nasıl Çalışır?

Facebook ADS Google’a benzer bir algoritma kullanarak, reklam verenlere kendi edindiği deneyimlerle bir hedefleme sunar. Kendi web siteniz ya da uygulamanızdaki trafiği baz alarak yapay zeka öğrenme ile trafiği veya dönüşümleri ayarlar.

Tracking kodları ve piksel yardımlarıyla bu işlem Facebook ADS reklamları verenler açısından oldukça faydalıdır.

Facebook Reklamlarının Temel Unsurları Nelerdir?

 • Kampanya: Facebook yayınlarını güçlendirmek, dönüşümleri arttırmak, kullanıcıları harici bir web sitesine yönlendirmek ve kullanıcıların uygulamanızı yüklemesini sağlamakta dahil olmak üzere farklı amaçlara farklı amaçlara hizmet edecek reklam kampanya seçenekleri sunmaktır.
 • Reklam Grubu: Bu aşamada hedef kitle, bütçe ayarları ve reklam hedefleri yapılır.

*Konum

*Yaş

*Cinsiyet

*Dil

*Eğitim Seviyesi

*Eğitim Durumu

*Çalışma Seviyesi

3- Reklam: Reklam mesajı ve görselinin eklendiği son halinin verildiği bölümdür. Bu aşamada reklamların nerede görüleceği belirlenir.

NEDEN FACEBOOK REKLAMLARI TERCİH EDİLMELİDİR?

Facebook reklamcılığındaki asıl amaç, binlerce kişiye ulaşan reklam içeriklerini, kısa zamanda yüksek dönüşüm oranına çevirmektir. Kolay ve ekonomik yoldan çok sayıdaki kullanıcıya ulaşabilir ve hedef kitlenin büyümesi mümkün olur.

İşletmelerin reklam yapma amaçları çeşitlik gösterir. Bazı işletmeler, ürünlerinin tanıtımını yapmak, daha fazla müşteriye ulaşmak veya marka bilinirliğini arttırmak, müşteride sadakat ve güven duygusunu geliştirmek için reklam yapar. Ne amaçla olursa olsun Facebook reklamları olmak üzere birçok sosyal medya reklamı; markanızı ürünlerinizi ve kurumunuzu kısa zamanda binlerce kişiye ulaştırmanıza yardımcı olup, uygun maliyet ile büyük gelirler elde etmenizi sağlar.

Nedenleri;

 • Geniş Kitle Erişimi: Dünya genelinde Facebook milyarlarca kullanıcıya sahiptir. Farklı demografik gruplara, ilgi alanlarına sahip büyük hedef kitlelere erişim sağlamaktadır.
 • Hedefleme Yeteneği: Facebook, reklamları belirli demografik özelliklere göre (yaş, cinsiyet, coğrafya, ..) ilgi alanlarına, davranışlarına göre hedefleme olanağı sunar. Bu sayede reklamlarınız doğru hedef kitlelere ulaşır.
 • Özelleştirme Seçenekleri: Facebook reklamları, farklı reklam formatları ve hedefleme seçenekleri sunar. Görsel reklamlardan video reklamlarına anketlerden canlı yayınlara kadar çok fazla reklam türü kullanılabilir.
 • Ölçülebilir Sonuçlar: Çıktığınız reklamların performanslarını izlemenize ve analiz etmenizi sağlar.
 • Dönüşüm İzleme: Web sitenizdeki ya da uygulamanızdaki gerçekleşen dönüşümleri izlemenize olanak sağlar. Bu durum reklamlarınızın ne düzeyde etkili olduğunu ölçmenize yardımcı olmaktadır.

Facebook Reklamcılığının Avantajları Nelerdir?

Facebook reklamları sayesinde kısa zamanda birçok kişiye ulaşılır, reklam maliyetleri düşüktür, dönüşüm oranları yüksektir, kolay ve etkin reklam verme imkânı sunulur, web site trafiğini yükseltir, marka bilinirliğini arttırır, reklam yönetimi kolaydır, reklam maliyetinin kontrolü reklam verene aittir, gösterim (cpm) veya tıklanma başına (cpc) para kazanmak mümkündür.

Facebook Reklamları Ne Kadar Etkilidir?

Facebook reklamları, reklamların ulaştığı ve reklamlara tıklayan kişilerin sayısına göre ne kadar etkili olduğu anlaşılan reklamcılık yönetimidir. Facebook dünya genelinde 3 milyar aktif kullanıcıya sahiptir. Kullanıcı sayısının fazla olduğu mecrada reklam yayımlamak daha mantıklı bir seçimdir. Bu sayede işletmelerin çıktığı reklamlar daha büyük kitleye ulaşacaktır. Reklam yayımlanırken demografik özelliklere göre reklamın gösterileceği hedef kitle belirlenir. Bu sayede hedefi belli bir reklam çalışması yapılır ve verim artışı gözlemlenir. Facebook reklamları doğru şekilde yapıldığı taktirde etkili sonuçlar alınır.

FACEBOOK’TA ETKİLİ REKLAM OLUŞTURMA STRATEJİİLERİ NELERDİR?

1-Hedef Kitle Analizi: Facebook reklamları doğru kitleye ulaştırabilmek adına yapılan hedeflemeler başarıya ulaşabilmek için önemlidir. Hedef kitlenin ihtiyaçları, deneyimleri, hedefleri ve ilgi alanlarının analizi yapılarak doğru hedefleme yöntemini oluşturuyoruz.

2-Sade ve Anlaşılır İçerik: Facebook reklamları oldukça basit, açık ve hedef kitleye uygun olarak yapılmaktadır.

3-Müşteri Memnuniyeti: Araştırmalar, kullanıcıların öneri ve tavsiye içerikli reklamlara olumlu yanıtlar verdiğini göstermektedir. Müşterilerinizi olumlu olan yorumlarını potansiyel hedef kitlelere göstermek, dönüşüm oranlarınızın artmasına yardımcı olur.

4-Kaliteli ve Özgün Görsel İçerik: Reklamlarınızın oldukça profesyonel gözükmesi gerekmektedir. Yüksek kalitedeki görüntüler ve video kullanımı dönüşüm oranını arttırmaktadır.

5-Harakete Geçirici Mesaj Kullanımı: Hedef kitleyi harekete geçirecek mesajlar kullanmak, kullanıcıların istediğiniz eylemi gerçekleştirmesini sağlayacaktır.

6-Deneme Yanılma Yöntemi: Facebook reklamı oluşturmak için maksimim yatırım getirisine sahip başarılı bir reklam yönetimine sahip olabilmek adına birkaç denemeden geçmeniz gerekmektedir.

Neyin etkili olacağını belirlemek için test edilmeli ve optimize edilmesi önemlidir.

Facebook Reklam Stratejileri Nasıl Oluşturulur?

 • Kampanya hedefleri belirlenir
 • Hedef kitle incelenir
 • Rakiplerin reklamları incelenir
 • Reklam tipleri belirlenir
 • Kampanya bütçesi oluşturulur

 

Facebook’ta Reklam Nasıl Verilir?

Öncelik reklam metinleri hazırlanır,

Reklam görselleri hazırlanır,

Eylem çağrı metinleri hazırlanır,

A/B test versiyonlarını oluşturulur,

Reklam içeriklerini yayımlanır.