YOUTUBE SHORTS NEDİR?

Youtube, dünyada ve Türkiye’de popüler olan ücretsiz video izleme platformudur. Youtube’nin yeni özelliği olan Shorts “kısa videolar” anlamına gelmektedir. Shorts’ta yayınlanan videoların Youtube videolarından farkı 60 saniye olmasıdır. Bu videolara müzik etlenmesi ve video hızında ayarlamaların yapılabilmesi mümkündür. Shorts dikey formatta yayınlanmaktadır. TikTok ile eğlenceli ve kısa videolar hayatımıza girmişken, bu trendlerin arasına İnstagram Reels özelliği de katılmıştı. Genç jenerasyona hitap eden bu içerik platformları arasına Youtube’da Shorts ile katılmıştır.

YOUTUBE SHORTS NASIL KULLANILMAKTADIR?

Youtube Shorts özelliklerini kullanabilmek için ilk olarak Youtube uygulamasının mobile sürümünden oturum açılması gerekmektedir. Sonrasında uygulamanın alt kısmında yer alan + simgesi yani oluştur seçeneğine tıklanması gerekmektedir. Oluştur simgesine tıklandıktan sonra ‘kısa video oluştur’ seçeneği gözükür. Sonrasında karşınıza Shorts kamerası gelecektir. Gelen ekranda video kaydına başlamak için kırmızı daireye basılı tutulması gerekir. Sonrasında ileri seçeneği ile içeriğinizin ön izleme kısmından gözden geçirilebilir. Ardından tekrar ileri diyerek içeriğinize ayrıntılar ekleyebilir, tüm bu adımlardan sonra ise içeriğinizi yüklemek için yükle seçeneğine tıklanır.

SHORTS’A İÇERİK YÜKLEME

Youtube Shorts’a içerik yüklemenin 2 tane yöntemi mevcuttur.

BİRİNCİ YÖNTEM: Youtube aracılığıyla video oluşturmak.

 • İlk olarak Youtube hesabınızın olması gerekmektedir. Youtube hesabınızda Shorts videosu hazırlamak istiyorsanız, mobil cihazlardan giriş yapılmalıdır.
 • Uygulamanın alt kısmında ve orta kısmında “kısa video oluştur” (+) seçeneğine tıklanması gerekmektedir.
 • Kısa videonuzun 15 saniyeden uzun olmasını istiyorsanız kaydetme seçeneğinin üstünde bulunan 15 saniye seçeneğine dokunarak kayıt sürenizi 60 saniye olarak değiştirme imkanı sağlamaktadır.
 • Ardından Shorts Kamerası karşınıza çıkar
 • Kayda başlamak için alt kısımda bulunan kırmızı daireye dokunulmalıdır.
 • Kayıt tuşuna dokunulduktan sonra ileri diyerek içeriğinizin ön izlemesini gözden geçirme ve tekrar ileri diyerek detaylar ekleme imkânı sağlamaktadır.
 • Kaydınızı yavaşlatmak ya da hızlandırmak gerekiyorsa Hız seçeneğine dokunulur.
 • Rahat kayıt yapmak isteniyorsa Zamanlayıcı seçeneğine dokunulur. Geri sayım seçeneği ile otomatik olarak ne zaman durdurulması seçilebilir.
 • Videoya ayrıntı eklemek için İleri seçeneğine dokunulur. Bu ekrandayken videonuza başlık (maksimum 1000 karakter) eklenebilir ve video gizliliği gibi ayarlar seçilebilir.
 • Video yayınlanmadan önce kitle seçilebilir. Yani kitlenizin “evet, çocuklara özel” ya da “hayır, çocuklara özel değil” olarak seçeneklerden birisi seçilerek izlenmesi istenilen kitle ayarlanır.
 • Tüm bu adımlar tamamlandıktan eklemeler ve gerekli editler yapıldıktan sonra içerik yüklenmesi için yükle seçeneğine tıklanır.

İKİNCİ YÖNTEM: Video editleriniz hazırlandıktan sonra Youtube’ye standart video yüklenir gibi Shorts’a video yükleme yapılabilir. Youtube Shorts’a video yüklemek için sürenin 60 saniyeden kısa olması gerekmektedir.

YOUTUBE SHORTS ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

 • Youtube Shorts’ta dikey formatta video paylaşılır.
 • Uygulamanın temelinde eğlence, bilgi ve müzik yer almaktadır.
 • Shorts’ta video oluştururken Youtube kütüphanesinden telifsiz şekilde şarkılar kullanılabilmektedir.
 • Video kaydını hızlandırmak ya da yavaşlatmak mümkündür.
 • Videoya altyazı ve filtre eklemek mümkündür.
 • Farklı videolar birleştirilerek tek bir video olarak paylaşım sağlanabilir.,

YOUTUBE SHORTS’U KİMLER KULLANMALIDIR?

Youtube Shorts, işletmeler ve içerik üreticileri için büyük fırsattır. Normal Youtube videolarına kıyas olarak Youtube Shorts içerikleirnin sayısı daha azdır. Teknoloji uzmanları, aile kanalı, vlogger, güzellik gurusu, oyuncak eleştirmeni ya da oyuncu. Hangi alanda olursanız olun, Youtube shorts bütün içerik üreticileri tarafından kullanılabilir. İşletmeler ve markalar, Shorts oluşturarak, ürün ve hizmetlerini bu videolar sayesinde pazarlayabilir. Bu kısımda Design Can Gençer Dijital Danışmanlık Şirketi olarak sizlere Youtube Shorts videoları oluşturmanız için yardımcı olmaktayız. Youtube Shorts sayesinde, kitlelerin kanala tıklamasını ve abone olmasını sağlayacak bir çok video hazırlanabilir, etkileşim oranını arttırabilirsiniz.

İŞLETME SAHİPLERİ ve İÇERİK ÜRETİCİLERİ NEDEN YOUTUBE SHORTS KULLANMALIDIR?

Youtube Shorts’a doğru ve kaliteli bir şekilde içerikler yüklemek, işletmenizin görünürlüğünü arttırmaya ve içeriklerinizden para kazanmanıza yardımcı olmaktadır. Youtube kanalınızda Shorts videoları paylaşmak, görüntülenme sayınızı arttırır. Kanalınız ne kadar görüntülenirse kanal abonelikleri ve etkileşimlerininiz artma oranı da o kadar yükselir. İçerik üreticileri Youtube’nin sunmuş olduğu bu özellikten faydalanırsa, hem video görüntülenmeleri hem de profilindeki görüntülenmelerde yüksek bir artış yaşanır. Abone sayınız ne olursa olsun, Youtube Shorts’tan para kazanabilirsiniz.