FACEBOOK REELS NEDİR?

Facebook, Reels özelliğini ilk olarak 2021 yılında tanıttı ve Şubat 2022 yılında ise piyasaya sürdü. Facebook Reels; İnstagram Reels ve TitTok’a benzeyen Facebook platformunda paylaşılan kısa videolardır. İnstagram Reels’te bulunan özelliklerin birçoğunu sunan içerik oluşturucular, etkileyiciler ve pazarlamacılar 60 saniye süreli videolar müzikler, efektler ve viral ses klipleri ile yayınlayabilmektedir. Herkes Reels oluşturabilir fakat içerik oluşturucu ve etkileyiciler yeni kitleler ile etkileşime geçebilmek ve hedeflere ulaşabilmek için ek yol olarak pazarlandı.

İlk olarak İnstagram’da tanıtılan Reels, performansa dayalı olarak içerik oluşturuculara bonus olarak ödeme imkanları sunmaktadır.

FACEBOOK’A VİDEO İÇERİĞİ ÜRETMEK

Facebook’ta pazarlama yapan marka ya da işletmeler için video en iyi içerik formatıdır. İşletmeleri kişiselleştiren, mobil içerik üreten, deneyim sağlayan, duygusal ve güçlü tepki veren kullanıcılar açısından oldukça iyidir. Facebook’a video üretmek diğer içerik türlerine oranla daha çok beğenilen ve uygulamada geçirilen süreyi arttıran bir içerik türüdür. Facebook’un yayınlamış olduğu raporda, yapılan ankete katılan kullanıcıların %45’i gelecek zamanda daha çok Facebook videosu tüketeceğini belirtmiştir.

Facebook’ta her geçen gün video formatında hazırlanan içeriklerin sayıları artmaktadır. Bunun sonucunda işletmeler ise gelecekte daha çok video içeriği üretme ihtiyacı yaşayacaktır. Video içeriğinin sunmuş olduğu bütün avantajları, pazarlama hedeflerine ulaşmak açısından kullanmak isteyen işletmelerin, etkili bir Facebook video içeriklerini oluşturacak uzman ekibe ihtiyacı vardır. Bu konuda, Design Can Gençer Dijital Danışmanlık Şirketi olarak size hizmet sağlamaktayız.

Rakip şirketlerden bir adım öne çıkabilmek için, video performanslarınızın pazarla karşılaştırma yapılması, güçlü ve zayıf yönlerinizin belirlenmesi önemlidir.

FACEBOOK’TA REELS NASIL YAPILMAKTADIR?

Video Düzenleme: İnstagram Reels ve TitTok’a benzer bir biçimde uygulama içinde birden fazla klibi bir Reels’de birleştirilebilir.

Müzik ve Ses Kitaplığı: Facebook’un sunmuş olduğu kitaplıktan müzik ekleyebilir, diğer kullanıcıların oluşturmuş olduğu sesleri kullanabilir.

Uzunluk: Bir reels videosu 60 saniye kadar olabilir.

Hız: Videonuzun oynatma hızı, 1 kat kadar yavaşlatılabilir veya orijinal olan hızından 3 kat hızlandırılabilir.

Efektler: Facebook’un sunmuş olduğu efektler incelenerek videonuza filtreler eklenebilir. Bazıları Facebook tarafından oluşturulurken, bazıları kullanıcılar tarafından yapılmaktadır.

Zamanlayıcı: Uygulama içi geri sayım sayaçları kullanılarak Reels’lerinizi eller serbest biçimde kaydedebilirsiniz.

Yeşil Ekran: Film rulosundan bir arka plan uygulanmak istenildiğinde efektler kitaplığından yeşil ekran efekti kullanılır.

Özellikleri açısından Facebook Reels, diğer video platformlarına benzemektedir. Farkları, izleyicileridir.

TitTok ve İnstagram Reels çoğunlukla daha genç kitleler tarafından tercih edilir. Fcaebook Reels genellikle yaşı büyük kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Markalar, yaklaşımlarını hedef kitlelere göre değiştirmelidir. İnstagram estetiğe odaklanırken, TikTok çoğunlukla özgürlükle ilgilidir. Facebook reels diğer platformlara oranla yeni olduğundan kitlenin ne aradığı belli değildir. Ancak tam ortada güçlü bir yer mevcuttur.

SOSYAL MEDYA İÇERİK ÜRETİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Sosyal medya da içerik üretimi yapmadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

HEDEF KİTLEYİ TANIMA: İçerik üretimine başlamadan önce, hedef kitleyi tanımak gerekmektedir. Demografik özellikleri, davranışları, ihtiyaçları ve ilgi alanlarını bilmemiz gerekir. İçeriği elde ettiğimiz bilgilerden, hedef kitlenin beklentilerine uygun hale getirmemiz gerekmektedir.

ETKİLİ BAŞLIK ve AÇIKLAMALAR: İçeriğin dikkat çekmesi için açıklamaların ve başlıkların etkili olması gerekmektedir. İyi bir başlık içeriklerin tıklanmasını arttırmaktadır.

GÖRSEL ve SES KALİTESİ: Görsel içerikler üretmek istiyorsanız, kalitesi yüksek ve ilgi çekici görsellerin kullanılması gerekmektedir. Ses içerikleri üretmek istiyorsanız, ses kalitesine dikkat edilmektedir. Kaliteli içerik, dinleyici ya da izleyicilerin ilgisini kolaylıkla çeker.

KISA ve ÖZ İÇERİKLER: Sosyal medya platformları genellikle hızlı tüketim için kullanılmaktadır. İçeriklerinizin kıza ve öz olması bu noktada önemlidir. Kullanıcıların ilgisini çekmek için hızlı ve etkili bir biçimde iletişim kurulmalıdır.

ÇEŞİTLİLİK: İçerik türlerinin çeşitliliği önemlidir. Görsel, metin, ses, video gibi farklı formatlar kullanarak hedef kitlenize farklı görsel ve içerik deneyimlerini sunmayı sağlamaktayız.

EĞLENCE ve DEĞER: İçeriğiniz eğlenceli olmalıdır. Hedef kitlenize değer kattığını hissettirmeniz önemlidir. Eğlenceli içerik hedef kitleniz tarafından daha fazla etkileşim almanızı sağlamaktadır.

DÜZENLİ PAYLAŞIMLAR: Düzenli içerik paylaşımları yapmak, takipçilerinizin ve izleyicilerinizin sizinle bağlantıda kalmasını sağlamaktadır. İçerik üretimi için bir takvim oluşturarak tutarlı bir şekilde paylaşımlarınızı yapmaktayız.

ETKİLEŞİM ve İZLEME: Paylaşılan içeriklerinize gelen yorumlara, beğenilere ve paylaşımlara yanıt vermek, etkileşiminizi arttırır. Ayriyeten içeriklerinizin performansını izlemek ve analiz etmek, hangi içeriklerin kitleler tarafından daha çok etkileşim almanıza yardımcı olur.

MARKA KİMLİĞİ: İçerikleriniz şirketiniz veya markanızın kimliği ile uyumlu olmalıdır. Logo, renkler, dil ce tarz gibi şirketinizin veya markanızın temsil ettiği değerleri yansıtmalıdır.

YENİLİKÇİLİK: Sosyal medya sürekli olarak değişen bir ortam olduğundan, yenilikçi ve yeni içerik fikirleri üretmek oldukça önemlidir. Moda ve trendlere ayak uydurarak sizler için içeriklerinizi güncel tutuyoruz.