Trafik Çekme Reklamları

İşletmenizin dijital dünyada yer almasını istiyorsanız web sitenize trafik çekmeniz gerekmektedir. İşletmenizin sahip olduğu web sitenizin trafiği ne kadar fazla olursa dijital dünyada o kadar büyümenize olanak sağlar. İşletmenizin web sitesini ne kadar çok kullanıcı ziyaret ederse, alışveriş de o kadar fazla olur. Doğru trafik akışının sağlanması için dijital pazarlama çalışmalarınız da Design Can Gençer Dijital Danışmanlık Şirketi olarak sizin trafiğinizin artmasında yardımcı olmaktayız.

Web Sitesinde Trafiği Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Web sitesinde trafiği arttırmak için yöntemler ikiye ayrılmaktadır.

 • Yeni Müşteri Çekmek
 • Müşteriyi Elde Tutmak

Yeni Müşteri Çekmek: Web sitenize daha önce ziyaret etmemiş kullanıcılar ile iletişime geçmek (İnstagram, Facebook ve Youtube reklamları gibi)

Müşteriyi Elde Tutmak: Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların aradığı ürün veya hizmeti sunup tekrar gelmesini sağlamaktır.

İÇERİĞİNİZİN DEĞERLİ OLMASI

İçeriğinizin değerli ve zengin olması, ziyaret eden kullanıcıların tekrar size dönüş yapmanızı sağlar.

 • Anahtar Kelimeler: Müşterilerinizin içeriğe girmesi için doğru anahtar kelimelerin seçilmesi gerekmektedir.
 • Başlık Hiyerarşisi: Başlıklar önem sırasına göre belirlenmektedir. Başlıklarınıza özen gösterilir ve dikkat çekici olmasına önem verilmesi gerekmektedir.
 • Görsel ve Video: Görsellik insanlar açısından dikkat çekicidir, bu sebeple görsel ve video eklenmesi gerekmektedir.

SİTENİZİN CİHAZLARLA UYUMLU OLMASI

Telefonlarda sıklıkla rastlanılan uyum sorununda, fotoğrafların tam gözükmüyor olması, yazıların kaymış veya tam okunmuyor olması müşterilerin bir daha siteyi ziyaret etmemesine sebep olur. Sitenize, potansiyel olan tüm cihazların uyumlu olması önemlidir.

 

WEB SİTESİ HIZI İÇİN CDN KULLANIMI

Google müşteri memnuniyetine oldukça önem vermektedir. Üst sıralara çıkabilmek için sitenin hızına dikkat edilmelidir. Hızı arttırabilmenin en iyi yollarından bir tanesi de CDN’dir. Web sitenize ziyarette bulunan kullanıcılara, en yakın sunucudan göndererek mesafeyi kısaltmanıza yardımcı olup, içeriğe hemen ulaşmış olacaktır.

ESKİ İÇERİKLERİN DENETLENMESİ

Yeni ziyaretçileri çekebilmek adına yeni içeriklerin yazılması gerekmektedir. Varsa eski içeriğinizi düzenlemek web sitenizin trafiğinin artması için etkili bir yoldur. Arama motorları robotları daima yeni içeriklerin olduğu web siteleri gezmektedir. Eski içeriğiniz her güncellendiğinde sayfanızın yeniden gezilmesi için işaret koyulmuş olur. Arama motorları bunu fark edip, sayfanızın sıralamasını güncellenmesine göre yeniden puanlayacaktır.  Daha hızlı sonuçların elde edinmesi için web sitenize trafik çeken eski içeriklerin güncellenmesi gerekmektedir.

 • Yazım hataları tespit edilip, düzeltilir.
 • Kırık bağlantılar düzelir, yeni kaynaklara bağlantılanır.
 • Yeni görseller, videolar ya da infografikler eklenir.
 • Eski bilgilerinizi güncelleyip, içerik doğruluğu geliştirilir.

ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU (SEO) ÇALIŞMALARI

Seo çalışmaları web sitenizin trafiğini arttırmada oldukça etkili bir yöntemdir. Web sitenizi SEO için optimize etmek sitenizi ziyaretçiler ve arama motorları için uyumlu hale getirir. Değerlendirilmesi iyi yapılmış SEO‘nun web siteniz için arama motoru sonuç sayfalarında trafik çekme ve yüksek sıralamalara girmesine yardımcı olmaktadır. Arama motoruna sektörünüz ile ilgili aramalar yapıldığında, web sitenizin üst sıralarda yer alması, hedef kitleyi web sitenize çekerken, potansiyelinizi arttıracağından dijital dünyada varlığınız güçlenecektir. Anahtar kelime araştırması, web sitenizi optimize etmek için basit bir başlangıç yoludur. Belirli anahtar kelimeler için kullanıcıların ne kadar arama yaptığı sonucu elde edilmelidir. SEO çalışmalarına odaklanmak ve çalışmaların doğru adımlar atarak ilerlemesi, işletmenizin bilinirliğini arttıracağı gibi organik açıdan arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayıp güvenirliğiniz açısından ön plana çıkmanızı sağlamaktadır.

SEO GELİŞTİRMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER;

 • Başlık Etiketleri: Anahtar kelimelerin başlıkta yer almasını sağlamaktayız.
 • Meta Açıklamaları: SERP’lerde gösterilen web sayfalarının kısa açıklamalarıdır. Başlık etiketlerinde olduğu gibi anahtar kelimeleri içerir. Kullanıcılar ve arama motorları sayfanızın ne hakkında olduğunu anlayabilmesi açısından gereklidir.
 • Header Etiketleri: Header etiketleri kullanılarak içeriğinizi kolay okunabilir hale getirmekteyiz.
 • Görseller için alt yazı: Görsellerin betimlenmesi için internette kullanılır. Arama motoru robotlarının görselleri anlamasını sağlar. Görme engelli kullanıcılar için ekran okuma araçları kullanılır.

SOSYAL MEDYA İLE TRAFİK ÇEKME

Sosyal medya platformları web sitesine trafik çekmek için kullanılan güçlü araçlardandır. Etkili bir biçimde kullanılması, web sitenize ziyarette bulunan kullanıcıların artmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğinizin, paylaşılabilmesinin kolay olması önemlidir. Kullanıcılar, internette bulmuş oldukları içerikleri yakın çevresi ile paylaşmayı sever. Kullanıcıların oluşturulmuş olan içeriklerin paylaşmasını beklemek doğru olmaz, yeni kitlelere ulaşması ve aktif olunması gerekmektedir. Yeni içerik her yüklendiğinde sosyal ağlarda paylaşılması gerekmektedir.

 • Görsellerin Eklenmesi: Kullanıcılar görsellik açısından dikkat çekici yazılara daha çok tıklar.
 • Etiket Kullanımı: Etiketlerde kullanılan anahtar kelimeyi arayan kullanıcılar içeriklerinize daha kolay ulaşır.
 • Doğru Site Seçimi: Her bir sosyal medya ağının farklı hedef kitleleri mevcuttur. Yetişkinler çoğunlukla Facebook kullanırken, gençler İnstagram ve X platformunu kullanmayı tercih ediyorlar.

FACEBOOK REKLAMLARI

Sosyal medya üzerinden trafik çekmenin en iyi yollarından bir tanesi ise Facebook Reklamlarıdır. Reklam masrafları düşünüldüğü zaman Facebook’un, arama motorlarına oranlar daha uygun olması da işletmeler açısından tercih edilen yöntemler arasındadır. Diğer sosyal medya platformları gibi Facebook’ta tıklama başına maliyet aldığından planlarınızı bunlar üzerinden yapmaktayız.

YOUTUBE ÜZERİNDEN TRAFİK ÇEKME

Youtube üzerinde video üreterek hedef kitlenizi genişletip, işletmenizi tanıtırken videoyu izleyen kullanıcılara web sitenizi önerme imkânı sunulur.  Youtube en çok kullanılan platformlar arasındadır.

Hedef kitleye ulaşabilmek ve potansiyel müşterileri elde edebilmek için önemlidir. Youtube üzerinden analizler yapılabilir, müşterilerinizin memnun olup olmadığını, ihtiyaçlarını öğrenerek işletmenizi geliştirmenize yardımcı olmaktadır.

LİNK ALMA (BACKLİNK) YOLUYLA TRAFİK ÇEKME

Başka sitelerde yer alacak olan linklerinizle işletmenizin web sitesine trafik çekmenize yardımcı oluyoruz.

İNSTAGRAM HİKAYE YOLUYLA TRAFİK ÇEKME

Belirlemiş olduğunuz hedef kitlenize reklam çıkmak için hem uygun maliyetli hem de etkilidir. Reklamların doğru biçimde organize edilmesiyle web sitenizin trafiği arttırılmaktadır.

GOOGLE DİSPLAY (GÖRSEL) REKLAMLAR İLE TRAFİK ÇEKME

İşletmenize ait olan web sitenizi büyütmek ve geliştirmek istiyorsanız, ilk olarak trafik elde edilerek web sitenize potansiyel müşterilerin çekilmesi gerekir. Etkili yöntemler arasında Google Display Reklamları, potansiyel hedef kitlenizin internet üzerinden video izlerken, haber okurken karşılarına çıkan reklamlar ile ilgilerini çekebilirsiniz. Google reklamları doğru şekilde kullanıldığında dönüşümleri oldukça iyi olur. Google display reklam türü maliyet açısından uygun olduğu için web sitesine trafik çekimesi için ilgi uyandırmak adına kullanılabilir.

E-MAİL PAZARLAMASI İLE TRAFİK ÇEKME

E-mail günümüzde hala etkili bir pazarlama yöntemidir. Hedef kitleniz küçük ve değerli kişilerden oluşuyor ise e-mail yoluyla aktif etmek etkili bir pazarlama yöntemidir. Haftalık atılacak mailler içerisine blog bölümleri yerleştirmek, içeriğinizin mail üzerinden tanıtılmasına yardımcı olmaktadır.