BİLLBOARD NEDİR?

Billboard, açık hava reklamcılığı modelidir. Ulaşılması gereken hedef kitlelerin yoğun bulunduğu bölgelerde, görseller ve çeşitli reklam içerikleriyle sergilenen, insanları kolayca etkileme gücüne sahip büyük boyutlu panolardır. İçerdiği reklam ögeleri, boyutu ve tasarımları ile uygun yerlerde firma ve ürün ile ilgili verilmesi istenilen mesajların kısa yoldan ulaşmasını sağlamaktadır. Özel tasarım anlayışı gerektiren bu reklam türünde, Design Can Gençer Dijital Danışmanlık Şirketi olarak tasarımlarınızı sizler için özen ile hazırlamaktayız.

AFİŞ REKLAM NEDİR?

Afiş, ilk olarak halka açık olan yerlerde Bir hizmetin, ürünün, organizasyonun ya da kampanyaların kitlelere duyurulması veya ilan edilmesi için kullanılan görsel reklam modelidir. Kampanyaları, tanıtımları, etkinlikleri duyurabilmek için yaygın olarak kullanılır. Kitlelerin ilgisini toplayabilmek için yaratıcı tasarımlar ve ilgi çekici afişlerin kullanılması şarttır. Afiş, billboard gibi etkili ve sık tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Design Can Gençer Dijital Danışmanlık Şirketi olarak çalışmalarınızın akılda kalıcı olmasının yanı sıra ilgi çekici olmasını da sağlıyoruz.

BİLLBOARD REKLAM NEDİR?

Billboard reklamları en kısa yoldan, marka, iş ve ürün tanıtımı yapmak için en etkili araçtır. Düşünülerek tasarlanmış olan billboard reklamı, pek çok kitleye ulaşılabilecek lokasyonu güzel bir noktada kiralanan billboard reklam panosunda sergilenmesi, hedeflenen kitleye tam anlamıyla ulaşılmasını sağlar. Billboard reklam panosu denildiği zaman akıllara devasa panolar gelmektedir. Şehrin uygun lokasyonlarında yer alan panolara hazırlanmış olan billboard afişleri yerleştirilmektedir.

Billboard kiralaması yapılırken, dikkat edilmesi gereken araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu lokasyonları tercih etmeye özen gösterilmelidir. Billboard uzak ve yakın mesafeden görüleceği için tasarımının uygun bir biçimde yapılması gerekiyor. Çünkü uzak mesafeden yazıları okuyacak kişi ile yakın mesafeden okuyacak kişinin edineceği bilgilerin hemen hemen aynı olması gerekmektedir. Araç trafiği düşünülerek, afişlerde telefon numarası kullanmak tavsiye edilmez.

DİJİTAL BİLLBOARD NEDİR?

Dijital billboardlar, hedef kitleye anında erişebilmeyi mümkün kılan tasarımlardır. Tasarımlar, hedef kitleye ve reklamı yapılacak olan ürün/hizmete göre üretilmektedir. Dijital billboard reklam panosu, verilmek istenilen reklamı hedef kitleye ulaştıran açık hava reklam çeşitlerindendir. Dijital billboardlar en bilinir haliyle, değişen haraketli reklam panolarıdır. Genel olarak Havalimanları, terminaller, tren garları gibi yaya trafiğinin yoğun olduğu alanlarda dijital billboardlar hedef kitleye daha kolay ulaşmaktadır. Ama son dönemlerde kare kod okuyuculu billboardlar en etkili reklam araçları arasındadır. Dijital billboardların daha çok tercih edilmesinin sebepleri canlı renklerin olması, hareketli ve dikkat çekici olmasıdır.

AFİŞ BİLLBOARD NEDİR?

Afiş billboardlar, asılabilir büyüklüğe sahiptir. Türkiye’de kullanılan standart afiş billboard ölçüleri 3,5X2M olarak kullanılsa da daha büyük çaplı billboard reklamları da kullanılıyor. Mega boardlar, büyük boyutlu tasarımlardır ve genellikle şehir dışında kullanılmaktadır. Mega billboardlar, durak reklamları olarak bilinen ve genellikle 118,5X174,5cm ölçülerindedir. Bu afişler; vapurlar, tren istasyonları, metro durakları ve belediye otobüs duraklarında karşınıza çıkar.

BİLLBOARD ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kullanım amacına, sektöre göre değişiklik gösteren billboardlar, hedef kitleye kısa ve kolay yoldan götürecek çeşitleri üzerinde durulması gerekmektedir. Örnek olarak, bir işletme hizmeti gece veriyor ise ışıklı billboardlar tercih edilebilir.

En çok kullanılan billboard çeşitleri:

1-Afiş Billboard

2-Işıklı Billboard

3-Menü Billboard

4-Ayaklı ve Işıklı Poster Billboard

5-Snowboard Kilitli Billboard

6-Light Box

7-Su Tankı Helezon

8-Bombeli

9-Snaplight

10-Convex Light Box

11-Notice Board

 

AFİŞ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Genelde parlak kuşe kağıtlarının kullanıldığı afişlerde, kuşe kağıtlar 250 gr ile 350 gr arası tercih edilir. Verilecek olan bilginin miktarına göre afiş hazırlanmaktadır. Buna bağlı olarak farklı ebatlar tercih edilir. 35X50 cm 50X70 cm 70X100 cm boyutlarında olan afişler en çok tercih edilen afiş türlerindendir.  Afiş basımı, uygulanacak yerlere göre farklı boyutlarda hazırlanır. Genel olarak tek taraflı baskı kullanılırken, uygulama şekline ve yerine göre çift taraflı baskı yapılmaktadır. Basılan afişlerden sonra üzerine mat veya parlak selofan yapılabilir.

BİLLBOARD REKLAMLARININ AVANTAJLARI NEDİR?

 • Hedef kitleye kısa sürede ulaşılır
 • Marka bilinirliğinin artmasını sağlar
 • Açık hava reklamcılığında etkili bir yöntemdir
 • Billboard reklamları, reklam verene 7/24 hizmet sunar
 • Halka açıktır, görmezden gelinemez, kurulduğu alanda atlanamaz ve anlık olarak değiştirilemez.

 

 

 

AFİŞ TASARIMI NASIL OLMALI?

Afişler, taşıdığı mesajı hızlı bir şekilde iletmek, anında fark edilir ve ilgi çekici olmak amacıyla tasarlanmaktadır.

 • Afiş ilk bakıldığında algılanabilir olması gerekir. Mesaj hızlı, çarpıcı, duygusal ve uyarıcı olmalıdır.
 • Kullanılacak olan sözcüklerin kısa, anlaşılır, ilginç olması gerekmektedir. Mesaj eyleme geçirici olmalıdır.
 • Özgün görseller kullanılmalı, sözcüklerin sayısı azaltılmalıdır.
 • Tipografi ve tasarımda gereksiz olan detaylardan kaçınılarak vurgulanmak istenilenin üzerinde durulması gerekmektedir.
 • Kullanılan görüntünün tek olması, birden fazla görselin kullanılmaması gerekir. Gereksiz görsel kullanımı, hedef kitlenin ilgi odağından sapmasına sebep olur.
 • Tipografinin en az on (10) metreden okunabilecek şekilde büyük ve sade olmasına özen gösterilir.
 • Görselin ön plana çıkarılması, zemin için renk kontrastının olması gerekmektedir.

BİR AFİŞTE NELER OLMALIDIR?

Ürün ve hizmetleriniz, firmanızın profesyonelce çekilmiş olan fotoğrafları, firma bilgileri, vurucu slogan, kampanya ve detayları, genel tanıtıma ve satışa destek olabilecek bilgiler yer alabilir. Afişin dikkat çekici olması, hedef kitlenin ilk görüşte incelemesi ve ilgilenmesi için önemlidir

BİLLBOARD REKLAMLARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Billboard reklamcılığının konumu, reklam stratejileriyle doğru orantıdadır. Billboard ajansları, reklam stratejisi için en uygun olan konumları sunar.

Öz, kısa ve net metin içerikler kullanmak billboard reklamcılığı açısından önemlidir.

Yazı puntosu büyük olan sloganlar, etkinlik, ürün ve hizmetlerin tanıtımları için etkilidir.

Hedef kitlenin dikkatini ve algısını çekmek için sloganların renkli, dikkat çekici ve mizahi bir yapıda olması önemlidir.

-Billboard afiş tasarımlarında çevresel etmenlerin faktörlerine dikkate alınmalıdır.

-Açık hava reklamcılığı modelinden biri olan billboardların geçmişi reklamcılık sektörünün tarihine kadar uzanmaktadır.