İNSTAGRAM’DA İÇERİK ÜRETİMİ İÇİN İZLENMESİ GEREKEN ADIMLAR NELERDİR?

 • HEDEF KİTLENİN BELİRLENMESİ: Öncelikle içeriğinizi kimler için ürettiğinizi belirlemek gerekmektedir. Belirlenmiş olan hedef kitlenizin demografik özellikleri, davranış biçimleri ve ilgi alanları hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. İçerikler, hedef kitlenin beklentilerine uygun bir biçimde hazırlanır.
 • İÇERİK TÜRÜNÜN SEÇİMİ: Video, görsel, metin ya da ses içeriği gibi farklı türlerin hangisinin belirlenmiş hedef kitleniz ile daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olur.
 • KONU SEÇİMİ: İçerik üretimi için ilgi çekici ve uygun konuların belirlenmesi önemlidir. Markanızın amacına ve hedef kitlenizin ilgi alanlarına uygun olacak konuların seçilmesi gerekir.
 • İÇERİK PLANLAMASI: Hangi gün ve saatlerde içeriklerinizin paylaşılması gerektiğine dair planlamalar oluşturulur. Bu plan sayesinde içeriğinizin tutarlı ve düzenli içerik paylaşımını sağlamaktadır.
 • İÇERİK OLUŞTURMA: Seçilen içerik türüne göre görsel tasarımı, video çekimi, ses kayıtlarının oluşturma ve metin yazma gibi işlemler gerçekleştirilir.
 • DİKKAT ÇEKİCİ BAŞLIK ve AÇIKLAMALAR: İçeriklerinizi destekleyen açıklamalar, başlıklar ve etiketler kullanılarak, hedef kitlenin dikkati çekilmektedir.
 • GÖRSEL ve SES ESTETİĞİ: Görsel içerik üretimi yapılacaksa tasarım ve estetik ilkelerine uygun olarak görsellerin kullanılması gerekmektedir. Ses içerikleri kullanılacaksa kaliteli ses kaydı ve düzenlemelere önem verilmektedir.
 • ETKİLEŞİM ve YANIT: Paylaşılan içeriğe gelen yorum, beğeni ya da paylaşımlara yanıt vermek işletmenizin etkileşimini arttırmaktadır. Bunun için Design Can Gençer Dijital Danışmanlık Şirketi olarak sizlerin sosyal medyalarını yönetip, etkileşimlerinizi arttırıyoruz.
 • TAKİP ve ANALİZ: Oluşturulan içeriğin performansını izlemek ve hangi içeriğin hedef kitle açısından etkili olduğunu anlamak önemlidir. Sosyal medya analiz araçları ile etkileşim istatistiklerinizi inceleyip, içerik stratejilerinizi geliştirmede yardımcı oluyoruz.

İçerik üretimi, çaba gerektiren bir süreç olup, içerik stratejinizi sürekli güncel tutmak, hedef kitleniz ile etkileşim içerisinde bulunmak, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarına uygun olarak içeriklerin üretilmesi gerekmektedir.

İNSTAGRAM’DA İÇERİK ÜRETME TEKNİKLERİ NELERDİR?

İnstagram’da dikkat çekici ve kaliteli içerik üretme teknikleri oldukça fazladır. İnstagram hesabınızın, kitlesi, ilgi alanları ve etkileşim aldığınız içerikler hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Profilinizin doğru analiz edilmesi, içeriklerinizin doğru bir biçimde oluşmasını sağlar.

İçerik üretme teknikleri şunlardır;

 • TAKİPÇİLERİNİZİ TANIMAK: İnstagramda içerik planlaması yapılması için ilk öncelik hedef kitlenizin tanımaktır. Takipçileriniz doğru bir şekilde analiz edilmeden içerik oluşturulması yapılırsa emeklerin boşa gitme ihtimali olabilir. Bu sebeple hedef kitlenizin nelerden hoşlandığı, neleri takip ettiği belirlenmesi gerekmektedir. Hedef kitlenize uygun içerik planlamaları yapılırsa etkileşim oranınız artar.
 • GÖRSEL TEMA BELİRLENMESİ: İnstagramda içerik üretimi aşamasında bir düzen oluşturulmalıdır. Hem tasarımında hem de paylaşım sürecinde düzen olması önemlidir. İnstagram profilinizde görsel tema oluşturulması, sayfanızın etkileşimini arttırır. Düzenin olduğu profiller dikkat çekicidir. Görsel açıdan başarılı bir İnstagram hesabı, etkileşim gücünü arttırır. Design Can Gençer Dijital Danışmanlık Şirketi olarak işletmenizin daha güçlü bir İnstagram hesabına sahip olması için hizmet vermekteyiz.
 • MARKA ve ÜRÜNÜNÜZLE İLGİLİ İÇERİK FİKİRLERİ: İşletme profilinizde, ürünlerinizi İnstagram üzerinden içerik fikirleri geliştirilerek kullanılabilir. Ürünlerinizi tanıtarak farklı içerikler oluşturabiliriz. Ayriyeten, müşteri deneyimlerinden ya da ürün yorumlarından yola çıkılarak içerik fikirleri oluşturulabilir. Bu tarz paylaşımlar ile ürünlerinizi tanıtma fırsatı yakalamış olursunuz. Böylelikle marka bilinirliği ve güvenirliği yükseltilmiş olunur. İşletmenizi ön planda tutacağınız içeriklerin üretilmesi, rakip firmaların sayfaları arasından sıyrılmanıza yardımcı olmaktadır. İşletmenizin net bir biçimde hedef kitlelerinize anlatılması, dönüşümlerinizin olumlu olmasına sebep olur. Hedef kitlelerin, içten ve samimi olan markalara ilgisi daha fazladır. İşletmenizin sayfasına bu samimiyeti ve içtenliği Design Can Gençer Dijital Danışmanlık Şirketi olarak sağlamaktayız.
 • GÖRSEL FİKİRLER: Görsel planları sizin için önceden planlayarak, İnstagram hesabınızdaki içeriklerin üretimini hızlandırmaktayız. İşletmenizin içerik fikirlerini planlı bir şekilde tasarlıyoruz. Böylelikle hesabınız daha özel ve düzenli olacak şekilde görsel çalışmaları hazırlanmaktadır. İnstagram hesabınız için her güne özel olacak şekilde görsel çalışmaları sizin için yapmaktayız. İşletmenizin içeriklerinde kullanılması için hazırlanmış görsellerde dikkat edilmesi gereken faktörler mevcuttur. Bunlardan biri de görsellerin kalitesidir. Yüksek kaliteli görseller kullanılmalıdır. Kalitesi düşük olan görsellerin kullanımı, işletme hesabınızın itibarını düşürebilir. Diğeri de kullanılan görsellerin birbiri ile alaka seviyesidir. Paylaşımı yapılan görseller ile sayfanın teması uyumlu olmalıdır. Bu sebeple görsellerin alakası önemlidir.
 • VİDEO FİKİRLERİ: İnstagram’da paylaşılan videoların daha fazla etkileşim aldığını biliyoruz. Bu sebeple video paylaşımlarına önem verilmelidir. Reels ya da IGTV gibi içerikler, işletme hesabınızın verimliliğini arttırır. Videolardan alınan sonuçlar, görsellere oranla daha yüksektir. Videolarda dikkat edilmesi gereken, sıkıcı olmamasıdır. Akıcı ve dikkat çekici videoların paylaşılması gerekiyor. Böylelikle etkileşim oranınız artar ve sizi takip eden videolarınızı gören kitleler sonuna kadar izleyebilir. Paylaşılan videolar, hikayelerinizde tekrar paylaşılmalı ki videonuzu akışına düşmemiş kullanıcılarında görmesi sağlanmış olur. Videonuzun izlenme sayısı arttıkça keşfete düşmenizi arttırır. Bunların sonucunda işletme hesabınız daha çok kullanıcının önüne düşer.
 • İÇERİK KONULARININ PLANLAMASI: İnstagram içerik üretimlerinin planlı bir şekilde çalışmasının yapılması, sayfanızın verimli sonuçlar elde edilmesini sağlar. Yapılan planlı çalışmalar, özel günlerde hazırlıklı olmanızı sağlamaktadır. İşletme sayfanız için her gün içerik üretimi yapılacağından ne paylaşılması gerektiği hakkında son dakika karar verilmesine gerek kalmaz. İçeriklerin önceden planlanmış olması sayfanızda düzenli bir temanın oluşturulması açısından kolaylık sağlar. Planlar haftalık ya da aylık yapılabilir. Takvime göre planlamalarınız yapılırken özel günlerin atlanmamasına özen gösterilir. Yapılan planlamalar düzenli olarak güncellenmelidir. Aksi takdirde sizi takip eden kullanıcılar aynı içerikleri görmekten sıkılabilir bunun sonucunda ise sayfanızın etkileşim oranında düşüş yaşanabilir.
 • HİKAYE ANLATIMI: İnstagramda paylaşılan içerikleriniz görsellerden ya da videolardan oluşmamaktadır. Paylaşımlarınızın altına yazılacak metinler en az görsel ve videolar kadar önemlidir. Sayfanızın hikayesi olmalıdır. Basit cümleler ile geçiştirilmemesi gerekmektedir. İçeriklerinizde hikâyeden bahsedip sizi takip eden ya da potansiyel kullanıcılara bir şeyler aktarılmalıdır. Öğretici, ilgi çekici ya da eğlenceli yazılar ile dikkat çekilebilir. İnstagramdaki çoğu kullanıcı, yazılara göre etkileşime geçmektedir. Markanızın ya da işletmenizin sayfasında anlatılacak hikayeler, içeriklerinizi güçlendirip etkileşiminizi arttırır. Anlatılacak hikayelerde samimiyet ve dürüstlük önemlidir.
 • DUYGULARA HİTAP: Sosyal medya sadece paylaşımlardan oluşmamaktadır. Bu tür platformlar, kullanıcıların mutluluklarını ya da sorunlarını paylaştıkları bir yer haline gelmiştir. Dünya genelinde gelişen olayların da tartışıldığı bir platformdur. Bu alanda, kullanıcılar ile aynı duyguların ve dilin paylaşılması önemlidir. Yaşanılan hassas durumlara karşı duyarlı olunması önemlidir. Böylelikle, sayfanızda desteklediğinizi ve aynı hassas duyguları taşıdığınızı kullanıcılara göstermiş olursunuz. Daha profesyonel çalışmalar için Design Can Gençer Dijital Danışmanlık Şirketi olarak size hizmet vermekteyiz.