YOUTUBE NEDİR?

Youtube, çevrim içi video barındırma platformudur. Dünya üzerinde açık ara en dinamik ve en popüler video platformu olan Youtube, tüm kişilere yayıncı olmak ve video yayınlamak için özgürlük sunar. 2006 Yılında Google ile birleşmiştir. Video blog’larında müzik kesitlerine, eğitim videolarından özgün videolara kadar milyonlarca videoyu içerisinde bulundurmaktadır. Youtube’a videoları doğrudan kişiler tarafından yüklenmektedir. Youtube, kullanıcılarına video yükleme, yorum yapabilme ve videoları paylaşabilme seçeneklerinde özgürlük tanımaktadır.

Youtube kanalınız, Youtube’daki ana sayfanızdır. Üye olarak katılan herkese kişisel Youtube Kanalı mevcuttur. Kullanıcı bilgilerini girip onayladıktan sonra kanal hesabının adını, kişisel bilgilerini, üyenin yüklemiş olduğu genel videoları ve üyenin girmiş olduğu herhangi bir kullanıcı bilgisi gösterilmektedir.

Youtube kanalınızın arka planını ve renk düzenini özelleştirme imkanına sahipsiniz.

YOUTUBE’NİN AMACI NEDİR?

Kullanıcıların interaktif olarak videolarını yüklemek ve paylaşmak için kullanılır. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcının ilgi gösterdiği Youtube’da amaçlara büyük ölçüde ulaşılır. Youtube’da herkes farklı motivasyonlar ve amaçlarla yer almaktadır.

YOUTUBE’DE KİŞİSEL KANAL NASIL OLUŞTURULUR?

Youtube hesabınız olmadan da görüntüleyebilirsiniz. Ancak video yükleme, yorum yapma ya da oynatma listeleri eklemeyi planlıyorsanız Youtube kanalı oluşturulması gerekmektedir.

Youtube’da kanal oluşturmak için;

 • Google hesabınız ile Youtube’a giriş yapılmalıdır.
 • Video yüklemek gibi kanalın olmasını gerektiren eylemleri deneyin
 • Zaten sahipseniz, kanal oluşturmanız gerekmektedir.
 • Hesap adınız ve resminiz de dahil olmak üzere, bilgilerinizin kontrol edilip onaylanması gerekmektedir.

YOUTUBE’DE İŞ KANALI NASIL OLUŞTURULUR?

Yeni bir iş kanalı açmak için;

 • Youtube hesabınıza giriş yapılmalı,
 • Youtube kanal değiştirici sayfası açılmalı,
 • Yeni bir iş kanalı açmak için “yeni bir kanal oluştur” seçeneğine tıklanmalı,
 • Sağlanan alanda marka hesabı adı girilip ardından oluştur seçeneğine tıklanmalıdır.

YOUTUBE’A NE TÜR VİDEOLAR YÜKLENEBİLİR?

Youtube’a her tür video yüklenebilir. İçerik üreticiler, kişisel vlog’lardan “nasıl yapılır” videolarına, komedi seçeneklerinden seyahat ve yaşam tarzı gülüklerine ve daha birçok içeriğe Youtube video hazırlar. Fakat Youtube İçerik oluşturucuları için çıplaklık, aldatıcı içerikler, nefret söylemi, şiddet ya da yanlış bilgi içeren videoların eklenmesini yasaklayan topluluk kuralları mevcuttur.

YOUTUBE’A HANGİ FORMATTA VİDEO YÜKLENEBİLİR?

Youtube tüm formatları kabul etmemektedir. Şu an sadece AVI, FLV, MP4, MOV, MPEG, WEBM, 3GPP gibi formatlar sorunsuz bir biçimde yüklenmektedir. Uygun olmayan video formatları için çeşitli dönüştürücü programları ile uygun formata dönüşmesi sağlanabilir.

YOUTUBE KANALI İÇİN ÖNEMLİ UNSURLAR NELERDİR?

Youtube kanalı için dikkat edilmesi gereken 3 tane unsur bulunmaktadır. Bunlar;

 • KANAL ADI: Youtube kanal adınız, izleyicilerinize kanalınızın ne hakkında olduğunun fikrini vermelidir. Kanal adınız, işletmenizin adı olabilir. Hedeflemiş olduğunuz bir şeyi yansıtabilir. Youtube kanal ismi seçme süreci, şirket isminizin seçilme sürecine benzer olabilir. İyi markalar, hedef kitlelerine ürün ve hizmetleri hakkında izlenim verebilmek için marka isimleri hakkında beyin fırtınası yapmaya önem göstermektedir. Aynı durum Youtube kanalı içinde geçerlidir. Mevcut bir işletme sahibiyseniz bir alıcı profili oluşturmak adına zaman harcandıysa, temel kitlenizin kim olacağı ve videolarınızdan beklentileri hakkında fikir sahibi olunmalıdır.
 • KANAL AÇIKLAMASI: Kanal açıklaması, bir diğer deyiş ile “hakkında” bölümü, Youtube algoritmasına yardımcı olmaktadır. Youtube arama tarayıcısı, içeriğin bir izleyicinin aramasıyla alakalı olup olmadığını belirlemek açısından işletmenizin kanal açıklamasını, video başlıklarını, video açıklamalarını ve video etiketlerini okuyup indekslemektedir. Youtube kanalınızın açıklamasını taramak, ne hakkında olduğunun anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede Youtube açıklamanızdan belirtilen terimlerin kullanılmasıyla arama yapan kullanıcıların karşısına videolarınızı çıkartarak size öncelik tanımaktadır. Açıklamalarınızda anahtar kelimeler ile doldurulması önemlidir. Anahtar kelimeleri içeren, kullanıcılara hitap eden, dürüst ve anlaşılır bir kanal açıklaması yazılmalıdır. Kullanıcılara, sunmuş olduğunuz benzersiz değer tekliflerinizin yazılması dikkat çekici olur. Kullanıcılar neden sizin Youtube kanalınızdaki videoları izlemesi gerektiği açıklanabilir. Hedef kitlelerinizin videolarınızı izleyerek elde edeceği değerleri net bir biçimde yazmak önemlidir.
 • KANAL E-POSTASI: Youtube kanalınız 10bin aboneye ulaştığı zaman, sponsorlu içerikleri yayınlamanız için marka veya şirket sponsorları size ulaşabilir. Kanalınızda, sponsorlu içerikler yayınlayarak para kazanma şansınız mevcuttur. Youtube kanalı e-postanızı hedef kitleleriniz ile ağ oluşturmak ve potansiyel marka anlaşmalarınız ile kazanç sağlamak amacıyla kullanabilirsiniz. E-postanızın belirtildiğinden emin olun, böylelikle hedef kitleniz, sponsorlar ve markalar sizinle rahat bir şekilde iletişime geçebilir.

YOUTUBE KANALI İÇİN DİĞER ÖNEMLİ UNSURLAR NELERDİR?

Aşağıda belirteceğimiz öğelere Youtube Studio “Özelleştirme” sekmesinden ekleyebilirsiniz. Bu özellikler Youtube kanalı ana sayfanızda gösterilmektedir. Video görüntülenmenizi arttırmada, abone kazanmanızda ve web sitenize/sosyal medya profillerinize ziyaretçi kazanmanız için önemlidir.

 • KANAL LOGOSU: Youtube kanal logosu, arama sonuçlarında her videonun yanında gözükmektedir. İşletmenizin logosu ya da ürününüzün fotoğrafını logo olarak kullanabilirsiniz.
 • VİDEO FİLİGRANI: Video filigranı, Youtube’daki videolarınızın sağ alt kısmında görünen resimdir. Genel olarak Youtube kanalı için daha çok abone kazanmak amacıyla kullanılmaktadır. Seçilen herhangi bir resim olabilir. Tıklanma oranını arttırmak için kullanıcıların dikkatini çekecek görselin kullanılması gerekmektedir.
 • WEB SİTESİ ve SOSYAL MEDYA BAĞLANTILARI: Kanal banner’ınızı web sitenize ve İnstagram, Snapchat, Facebook ve Pinterest gibi sosyal medya platformlarındaki hesaplarınıza bağlatılar ekleyebilirsiniz. Bu, Youtube’daki hedef kitlelerinizin sizinle etkileşime geçip bağlantı kurmasında yardımcı olmaktadır.
 • KANAL RESMİ: Profilinize kanal resmi eklemek, markalaşmanıza olanak sağlar. Bir Youtube kanalı resmi için ideal boyut 2560×1440 pixeldir. Tğm cihazlarda görüntülenecek alan ise 1546×423 pixel. Tüm metinlerinizin, logolarınızın ya da görsel odak noktalarınızın bu alan içerisinde kalmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • KANAL FRAGMANI: Çeşitli konuları kapsayan Youtube kanalınızın olduğunu varsayalım. Youtube kullanıcıları kanalınız ile karşılaştığı zaman video fragmanınız onlara ne hakkında video içeriklerinizin olduğu konusunda kısa fikir verir. Kanal fragmanınızı görüntüleyen kullanıcılara diğer videolarınızı da izlemelerini ve yeni yayınlanmış olan videoları kaçırmamak için kanalınıza abone olmalarını söyleyin. Abone sayınızın artmasına yardımcı olur.